Samsung próbuje zyskać na słabnącej reputacji marki Huawei

Huawei jest największym dostawcą sprzętu sieciowego na świecie. Tyle że reputacja firmy splamiona skandalem bankowym, kradzieżą technologii i obietnicą jej założyciela do wspierania chińskiego rządu komunistycznego, nic dziwnego, że wiele krajów myśli o zakazie używania sprzętu sieciowego Huawei do budowy nowych sieci 5G. W USA, gdzie Huawei jest uważany przez ustawodawców za zagrożenie bezpieczeństwa narodowego, prezydent Trump planuje zakaz używania amerykańskiego sprzętu sieciowego przez chiński sprzęt sieciowy.

Główną obawą jest to, że technologie chińskich firm zawierają drugie dno, w ramach którego szpiegują firmy i konsumentów, a także wysyłają skradzione informacje do wglądu chińskiemu rządowi. W Chinach firmy takie jak Huawei i ZTE są zobowiązane do pomocy reżimowi komunistycznemu w jego działaniach wywiadowczych. Podczas gdy Huawei wielokrotnie zaprzeczał stawianym firmie zarzutom, amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył go o kradzież technologii robotów należących do T-Mobile. Operator sieci bezprzewodowej zmusił uprzednio Huawei do wypłaty 4,8 miliona dolarów po wygranym pozwie cywilnym nawiązującym do tego samego przestępstwa.

Samsung seeks to capitalize from Huawei's sordid reputation

Udział w rynku – stan na 2017 rok

Ale, jak to mówią, problemy jednej firmy to szansa innej. Według Reutersa (wykres pobrany z Bloomberg), Samsung przeznacza coraz więcej pieniędzy na swoją działalność związaną z urządzeniami sieciowymi, starając się wykorzystać obawy o bezpieczeństwo danych dotyczące Huawei, ZTE i innych chińskich firm. Ta informacja ma dodatkowo pochodzić od pracowników i dyrektorów branżowych w Samsungu. Raport mówi na przykład, że Samsung zainwestuje 22 miliardy dolarów w ciągu najbliższych trzech lat w sprzęt 5G i inne nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, biofarmaceutyka i elektronika samochodowa. Huawei mówi, że z zadowoleniem przyjmuje konkurencję. Oprócz Huawei, inni wiodący dostawcy narzędzi sieciowych to fińska Nokia i szwedzki Ericsson.

Istnieje wiele znanych firm technologii bezprzewodowych zainteresowanych sprzętem sieciowym 5G firmy Samsung. Francuski operator Orange, zwykle współpracujący właśnie z Huawei przy obsłudze swoich sieci, przeprowadzi na początku tego roku pierwsze testy 5G z wykorzystaniem sprzętu Samsung. Zwykle większość operatorów chcących budować swoje sieci 5G nowej generacji będzie trzymało się struktur wykorzystywanych w ich technologii 4G LTE i zwyczajnie modernizować istniejące urządzenia – taki zabieg oszczędzi firmom technologii bezprzewodowych sporo zachodu i zapewne jeszcze więcej pieniędzy. Problem w tym, że Stany Zjednoczone naciskają na inne kraje, by trzymały się z daleka od marki Huawei. Na niedomiar złego dla chińskiego giganta, technologia Huawei jest zakazana również w Australii i Nowej Zelandii. Inne kraje europejskie mogłyby pójść w ich ślady.

Jak widać, Samsung jest gotowy włączyć się do zabawy i ugrać coś dla siebie. Jak mówi jedno z wewnętrznych źródeł firmy: „Wspieramy nasz biznes sieciowy, aby wykorzystać możliwości rynkowe pojawiające się w czasie, gdy Huawei jest przedmiotem rządowych ostrzeżeń o stanowieniu zagrożenia dla bezpieczeństwa”.

 

 

Źródło: www.phonearena.com