Samsung próbuje zyskać na słabnącej reputacji marki Huawei

Huawei jest największym dostawcą sprzętu sieciowego na świecie. Tyle, że reputacja firmy splamiona skandalem bankowym, kradzieżą technologii i obietnicą jej założyciela do wspierania chińskiego rządu komunistycznego, nic dziwnego, że wiele krajów myśli o zakazie używania sprzętu sieciowego Huawei do budowy nowych sieci 5G. W USA, gdzie Huawei jest uważany przez ustawodawców za zagrożenie bezpieczeństwa narodowego, prezydent Trump planuje zakaz używania amerykańskiego sprzętu sieciowego przez chiński sprzęt sieciowy.

Huawei – zagrożeniem dla bezpieczeństwa danych użytkowników

Główną obawą jest to, że technologie chińskich firm mają drugie dno, w ramach którego szpiegują firmy i konsumentów, a także wysyłają skradzione informacje do wglądu chińskiemu rządowi. W Chinach firmy takie jak Huawei i ZTE są zobowiązane do pomocy reżimowi komunistycznemu w jego działaniach wywiadowczych. Podczas gdy Huawei wielokrotnie zaprzeczał stawianym firmie zarzutom, amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył go o kradzież technologii robotów należących do T-Mobile. Operator sieci bezprzewodowej zmusił uprzednio Huawei do wypłaty 4,8 miliona dolarów po wygranym pozwie cywilnym nawiązującym do tego samego przestępstwa.

, Samsung próbuje zyskać na słabnącej reputacji marki Huawei

Udział w rynku – stan na 2017 rok

Ale, jak to mówią, problemy jednej firmy to szansa innej. Według Reutersa (wykres pobrany z Bloomberg), Samsung przeznacza coraz więcej pieniędzy na swoją działalność związaną z urządzeniami sieciowymi, starając się wykorzystać obawy o bezpieczeństwo danych dotyczące Huawei, ZTE i innych chińskich firm. Ta informacja ma dodatkowo pochodzić od pracowników i dyrektorów branżowych w Samsungu. Raport mówi na przykład, że Samsung zainwestuje 22 miliardy dolarów w ciągu najbliższych trzech lat w sprzęt 5G i inne nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, biofarmaceutyka i elektronika samochodowa. Huawei mówi, że z zadowoleniem przyjmuje konkurencję. Oprócz Huawei, inni wiodący dostawcy narzędzi sieciowych to fińska Nokia i szwedzki Ericsson.

Jak Samsung skorzysta ze słabszej pozycji marki Huawei?

Istnieje wiele znanych firm technologii bezprzewodowych zainteresowanych sprzętem sieciowym 5G firmy Samsung. Francuski operator Orange, zwykle współpracujący właśnie z Huawei przy obsłudze swoich sieci, przeprowadzi na początku tego roku pierwsze testy 5G z wykorzystaniem sprzętu Samsung. Zwykle większość operatorów chcących budować swoje sieci 5G nowej generacji będzie trzymało się struktur wykorzystywanych w ich technologii 4G LTE i zwyczajnie modernizować istniejące urządzenia – taki zabieg oszczędzi firmom technologii bezprzewodowych sporo zachodu i zapewne jeszcze więcej pieniędzy. Problem w tym, że Stany Zjednoczone naciskają na inne kraje, by trzymały się z daleka od marki Huawei. Na niedomiar złego dla chińskiego giganta, technologia Huawei jest zakazana również w Australii i Nowej Zelandii. Inne kraje europejskie mogłyby pójść w ich ślady.

Jak widać, Samsung jest gotowy włączyć się do zabawy i ugrać coś dla siebie. Jak mówi jedno z wewnętrznych źródeł firmy: „Wspieramy nasz biznes sieciowy, aby wykorzystać możliwości rynkowe pojawiające się w czasie, gdy Huawei jest przedmiotem rządowych ostrzeżeń o stanowieniu zagrożenia dla bezpieczeństwa”.

 

 

Źródło: phonearena.com