Recenzja telefonu Apple iPhone XR

, Recenzja telefonu Apple iPhone XR

Po krótkim opóźnieniu po premierze wysokopółkowych (wartych ponad 1000 USD) iPhone XS i XS Max, Apple w końcu wypuścił swoje nowe urządzenie dla mas, następcę iPhone’a 8 i 8 Plus.

To jedyny telefon, który stara się sprostać oczekiwaniom wszystkich użytkowników iPhone’ów, którzy chcą w tym roku przerzucić się na nowszy sprzęt, który nie jest tak okropnie drogi jak w przypadku wyższej linii Apple. Mowa tu o iPhonie XR o wartości 750 USD, który obiecuje dostarczyć prawie wszystko, co ma do zaoferowanie iPhone XS, tyle że w znacznie niższej cenie.

Musi być jakiś haczyk, prawda? Oczywiście tak jest, ale to nie znaczy, że iPhone XR nie jest dobrym telefonem sam w sobie. W rzeczywistości jest to świetny smartfon, który prawdopodobnie będzie sprzedawany jak ciepłe bułeczki. Poniżej dowiecie się dlaczego.

Budowa iPhone XR, Recenzja telefonu Apple iPhone XR

W odróżnieniu od zeszłorocznego iPhone’a 8 i 8 Plus, iPhone XR wreszcie pożegnał się z przestarzałym wyglądem podobnym do iPhone’a 6 na rzecz nowej, wolnej od obramowań estetyki znanej z iPhone’a X. Budowa XR jest interesująca, ponieważ jest jak tańsza wersja konstrukcji modelu X. Właściwie to tylko to. Polerowana rama ze stali nierdzewnej została zastąpiona przez bardzo matowe aluminium (takie samo jak na iPhonie 8), które nie jest tak przyjemne dla oczu i dotyku, ale nadal ma wysoką jakość. Tymczasem szklana część obudowy tyłu ma być nieco słabsza od tej używanej w iPhonie XS i XS Max. Słowem: trzeba być ostrożnym przy obchodzeniu się z tym sprzętem, ponieważ koszty naprawy mogą okazać się sporym wydatkiem!

, Recenzja telefonu Apple iPhone XR
iPhone XR obok iPhone’a 8 Plus i iPhone’a 8
, Recenzja telefonu Apple iPhone XR
iPhone XR, iPhone XS Max, iPhone XS
, Recenzja telefonu Apple iPhone XR
iPhone XR, Galaxy Note 9, Galaxy S9

Wygląd iPhone XR

Głównie widać, że jest to tańszy produkt po tym, że iPhone XR jest nieco grubszy niż XS, a ponadto jest ma szersze obramowanie wokół ekranu. Co do ramki, jest…OK. Po kilku godzinach użytkowania przestaliśmy ją zauważać, a sam telefon wizualnie prezentuje się bardzo dobrze – Apple dopilnował, aby uzyskać idealnie zaokrąglone rogi ekranu odpowiadające rzeczywistym zaokrąglonym rogom urządzenia. Nikt nigdy nie osiągnął tego z wyświetlaczem LCD. Jeśli by przyjrzeć się bliżej innym telefonom z ekranami LCD próbującymi wprowadzić zaokrąglone rogi ekranu, wszystkie mają niedoskonałość przy krawędziach.

Ogólnie rzecz biorąc, Apple odwalił przy budowie XR kawał dobrej roboty, za co czapki z głów dla amerykańskiego giganta. Niestety jednak w konstrukcję wdarła się mała niedoskonałość, a mianowicie lekko przesunięty port Lightning na dole. Jeśli by przyjrzeć się mu bliżej, zauważymy, że jest on nieznacznie przesunięty w stosunku do otworów głośnika i mikrofonu, które są idealnie wycentrowane, jak to zwykle ma miejsce u Apple. Jest to pierwszy iPhone, na którym obserwujemy taki kompromis i nie wygląda to najlepiej. Choć może się to wydawać dziwaczne, jest to znaczące ustępstwo biorąc pod uwagę wysokie standardy Apple dotyczące projektowania i jakości wykonania ich produktów. Mamy nadzieję, że po raz ostatni widzimy to na telefonie Apple.

Warianty kolorystyczne iPhone’a XR

iPhone XR ma wiele fantazyjnych kolorów, w tym żółty, niebieski, czerwony, koral, czarny i biały. Wszystkie wyglądają wspaniale, gdy patrzymy na nie obok siebie w sklepie, ale wybranie jednego z nich i przebywanie z nim przez kilka lat może być trudne. Jeśli którykolwiek z kolorów zaproponowanych przez Apple jest bardzo zbliżony do Twojego absolutnie ulubionego koloru, wybór faktycznie może być prosty. W przeciwnym razie możesz wziąć pod uwagę modele białe lub czarne, ponieważ te będą pasować do wszystkiego i najprawdopodobniej potrwają dłużej, zanim się znudzą. Poza tym zawsze można zmienić wygląd telefonu z pomocą różnych etui.

Wyświetlacz iPhone XR

Ponieważ jest to pierwszy w historii ekran LCD, który widzimy odpowiednio zintegrowany z bezramową konstrukcją z zaokrąglonymi krawędziami, Apple uznał za stosowne nadanie mu nowej nazwy – Liquid Retina Display. Brzmi dobrze, ale co ważniejsze – wygląda też dobrze! Pomimo zastrzeżeń dotyczących rozdzielczości 828 x 1792 pikseli, ekran sprawdza się świetnie. Nie tylko ma wystarczającą rozdzielczość, ale także precyzja kolorów nie zawodzi.

, Recenzja telefonu Apple iPhone XR

W porównaniu do wyświetlaczy OLED używanych w iPhone X, XS i XS Max, wyświetlacz IPS LCD XR nie jest aż tak imponujący. Nie ma idealnych czerni i występuje niewielkie rozmycie ruchu, co jest typowe dla monitorów LCD, ale nie jest widoczne na OLED. Mimo wszystko, technologia IPS LCD na XR jest wciąż świetną rzeczą do oglądania – jeśli nie potrzebujesz najlepszych z najlepszych dla ekranu Twojego smartfonu, XR będzie z pewnością bardziej niż satysfakcjonujący.

iPhone XR to duży telefon z dużym ekranem. Jeśli przechodzisz ze starszego iPhone’a, takiego jak 6, 6s lub 7, zarówno w wersji standardowej jak i Plus, budowa i wyświetlacz w XR będą na pewno ogromnymi ulepszeniami. Jeśli jesteś obecnym właścicielem iPhone’a 8 lub 8 Plus, no cóż, będzie trochę ciężej, ponieważ twój telefon jest nadal masywny, ale ma staroświecki wygląd. Jednak prawdą jest również, że jeśli po prostu nie chcesz używać tak dużego telefonu, obecnie nie ma możliwości zastąpienia kompaktowego iPhone’a 8. iPhone XR jest bardzo duży i spodziewamy się, że Apple będzie chciał wypełnić tę lukę w przyszłym roku za pomocą mniejszej wersji XR.

Interfejs i funkcjonalność

, Recenzja telefonu Apple iPhone XR

Urok iPhone’a XR tkwi w tym, że posiada wszystkie funkcje, jakie znajdziemy w iPhone XS. Od przedniej kamery TrueDepth z funkcją Face ID, do trybu portretowego, aż do niesamowitego chipsetu A12 Bionic. Telefon obsługuje też wszystkie funkcje oprogramowania, którymi możemy cieszyć się na droższych iPhone XS i XS Max.

Godne odnotowania są tutaj nowe Memojis – wirtualne awatary, które możesz stworzyć w aplikacji Wiadomości. Możesz dostosować swój Memoji tak, aby wyglądał jak Ty, lub w inny, zupełnie inny sposób – to zależy od Ciebie! Dostępny jest również Screen Time – funkcja optymalizacji korzystania z telefonu, która pomaga ograniczyć czas wpatrywania się w ekran. Osobiście nie mam pojęcia, kto chce tego typu rzeczy, ale najwyraźniej jest na nie potrzeba.

Te same ulepszenia, które widzieliśmy w XS, znajdują się również tutaj, w tym szybszy Face ID, wyszukiwanie obrazów i inne procedury znane z Neural Engine.

Wydajność iPhone XR

iPhone XR może zrobić wszystko to co XS dzięki temu samemu potężnemu procesorowi wewnątrz, jakim jest A12 Bionic. Ten układ poprawia wydajność w porównaniu z poprzednią generacją nawet o 15% w przypadku mocy obliczeniowej i do 50% w przypadku mocy grafiki. Mówiąc wprost: spodziewajmy się ponadprzeciętnej wydajności w całym systemie operacyjnych i grach mobilnych.

Wzrost mocy jest pożądany w zaawansowanych operacjach, takich jak Augmented Reality. I podczas gdy Apple nie zapewnia większej funkcjonalności AR po wyjęciu z pudełka (z wyjątkiem aplikacji Measure), programiści ciągle dodają coraz więcej aplikacji do App Store, które wykorzystują tę rozwijającą się technologię.

Pamięć w iPhone XR

, Recenzja telefonu Apple iPhone XR

Jednym z obszarów, w którym Apple iPhone XR nie ma takiej samej siły przebicia co XS, jest pamięć systemowa. Zamiast 4 GB pamięci RAM z XS i XS Max, iPhone XR ma tylko 3 GB. Z drugiej strony jest to ta sama pamięć co w iPhone’ach X i 8 Plus, i wydaje się być więcej niż wystarczającą. Prawdopodobnie nikt nie obrazi się z powodu 3 GB RAM-u przez najbliższe dwa lub trzy lata, więc nie ma powodów do niepokoju.

Nie ma też nic zaskakującego, jeśli chodzi o sytuację wbudowanej pamięci do przechowywania plików. Podstawowa konfiguracja dostarczy 64 GB pamięci wewnętrznej, ale jeśli potrzebujesz więcej, dostępne są również wersje 128 GB i 256 GB. W przeciwieństwie do XS i XS Max, XR nie oferuje  opcji 512 GB.

Apple iPhone XR – Aparat

Aparat 12 MP w iPhone XR jest interesujący, ponieważ jest to tylko jedna kamera, ale może robić fantazyjne rzeczy, takie jak zdjęcia w trybie Smart HDR i trybie portretowym (Portait Mode). Zasadniczo jest to ten sam aparat co w XS i XS Max, tyle że nie jest on wspomagany drugim teleobiektywem, przez co nie jest zdolny do dwukrotnego zoomu optycznego.

, Recenzja telefonu Apple iPhone XR

Jeśli nie słyszeliście o Smart HDR na iPhonie XS, jest to nowa funkcja, która wykorzystuje moc bardziej zaawansowanego procesora obrazu i silnika neuronowego, aby uzyskać jaśniejsze, ale zrównoważone obrazy. Trochę jak HDR, tyle że lepsza. Inteligentna funkcja HDR to duży krok naprzód, ponieważ umożliwia lepszą ekspozycję ciemnych obiektów bez uszczerbku dla informacji obrazu w obszarach jasnych. Ta technika jest podobna do tej, którą Google stosuje w swoich telefonach Pixel.

Jak zatem iPhone XR może robić zdjęcia w trybie portretowym z ładnymi efektami rozmycia tła? Cóż, cały nowy sprzęt i potężne przetwarzanie oprogramowania pozwoliły Apple osiągnąć całkiem satysfakcjonujący efekt bokeh przy użyciu tylko jednego aparatu. Duża różnica w stosunku do telefonów z dwoma aparatami firmy Apple polega na tym, że nie ma tu węższego, bardziej skupionego pola widzenia drugiej kamery. Zamiast tego zdjęcia w trybie portretowym z iPhone’a XR są zwykle szerokie, ale nadal cechuje je przyjemne oddzielenie obiektu od tła dzięki zastosowaniu niestandardowych efektów bokeh.

, Recenzja telefonu Apple iPhone XR , Recenzja telefonu Apple iPhone XR
iPhone XR iPhone XS
Portret zrobiony za pomocą iPhone’a XR (po lewej) rejestruje więcej sceny, ale jest bardziej zniekształcony (ze względu na szerszy obiektyw), aniżeli skupiony na fotografowanym obiekcie.

XR otrzymuje również nowy suwak Depth Control, pozwalający na dostosowanie intensywności efektu rozmycia tła po zrobieniu zdjęcia (należy w tym celu otworzyć zdjęcie i włączyć opcje jego edycji).

Jakość obrazu w iPhone XR

, Recenzja telefonu Apple iPhone XR

Tylny aparat 12 MP w iPhonie XR jest świetny. Dzięki nowemu czujnikowi i dalszym ulepszeniom, takim jak Smart HDR, zdjęcia robione przez XR są często wspaniałe. Zachwycają swoją ostrością i kompozycją – poziom szczegółów jest na najwyższym poziomie, kolory są naturalne (choć czasami mogłoby się wydawać, że nazbyt ciepłe), a ich głębia sprawia, że są atrakcyjne.

Aparat w iPhonie XR doskonale sprawdza się przy ustawianiu właściwego kontrastu i ekspozycji, dzięki czemu fotografowane obiekty są odpowiednio oświetlone. Czasami konieczne jest wskazanie palcem obiektu, aby aparat mógł wiedzieć, co dokładnie ma wyostrzyć, ale najczęściej nie jest to potrzebne – wystarczy namierzyć nasz cel, a telefon sam zajmie się resztą.

Gdyby jednak spotkała nas nieprzyjemność rozmazanego zdjęcia, warto wiedzieć, że wbudowana w telefon aplikacja zdjęć ma kilka naprawdę świetnych funkcji edycyjnych, które pozwolą nam łatwo dostosować balans kolorów lub ekspozycję.

Nagrywanie wideo

Podczas nagrywania wideo możemy polegać w XR na rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę, chociaż nieuchronnie zapełnimy w takim przypadku przestrzeń dyskową. Nie można jednak nie wspomnieć, że graficzna szczegółowość plików nagrywanych w tej rozdzielczości jest solidna, kolory i ekspozycja są wiarygodne, jak również nie ma absolutnie żadnych problemów z takimi rzeczami jak stabilizacja czy chybotliwa migawka. Do tego dochodzą pomocne funkcje takie jak kinowa stabilizacja obrazu, która sprawia, że nagrywany materiał jest wizualnie bardzo przyjemny i gładki w odbiorze.

 

Jakość połączeń w iPhone XR

Głośnik słuchawki iPhone’a XR jest godny pochwały. Jak pewnie wszyscy wiemy, Apple używa go jako lewego głośnika podczas słuchania dźwięku stereo. Brzmi naprawdę gładko i głośno, co z kolei przekłada się na dobrze słyszalne rozmowy telefoniczne. Jeśli warunki zasięgowe są sprzyjające, możesz cieszyć się głośnymi i wyraźnymi połączeniami telefonicznymi. I choć rozmowy za pośrednictwem sieci komórkowej nie mogą nigdy zaimponować szczególną głębią lub realizmem, wydaje się jednak, że słuchawka w iPhonie XR sprawia, że głos rozmówcy brzmi tak dobrze, jak tylko jest go w stanie przekazać telefon komórkowy.

, Recenzja telefonu Apple iPhone XR

To samo tyczy się dolnego głośnika. Gdy słuchamy filmów na YouTubie lub muzyki za pomocą głośników, uzyskujemy naprawdę silny efekt stereo, który jest naprawdę w porządku. Co ważniejsze, same głośniki są niewiarygodnie mocne i przekonująco brzmiące (jak na smartfon, rzecz jasna). Może to jeszcze nie czas, aby mówić o tym, że jakość dźwięku w smartfonach ma prawo równać się z jakością dźwięku wydobywaną z porządnych głośników lub wieży, niemniej dobrze jest widzieć, że Apple nadal robi postępy w tym zakresie z każdym nowym pokoleniem iPhone’a.

 

Wyjście audio – iPhone XR

Moc wyjściowa słuchawek (wolty)
IM WYŻSZA, TYM LEPIEJ
Apple iPhone XR0.42

Apple iPhone 80.995

Apple iPhone XS0.42

Apple iPhone XS Max0.42

Głośność głośnika (dB)
IM WYŻSZA, TYM LEPIEJ
Apple iPhone XR79

Apple iPhone 877.9

Apple iPhone XS76

Apple iPhone XS Max78

 

Żywotność baterii

, Recenzja telefonu Apple iPhone XR , Recenzja telefonu Apple iPhone XR

Dzięki dużej baterii o pojemności 2942 mAh i rozsądnej rozdzielczości ekranu, a także wydajnemu procesorowi A12, iPhone XR to jeden z tych telefonów, który może z łatwością wytrzymać nawet dwa dni na jednym ładowaniu, pod warunkiem, że nie tkwimy non-stop wpatrzeni w ekran.

Aby pozbyć się technicznego żargonu: w przeciwieństwie do modelów X, XS lub XS Max, które mają te fantazyjne baterie w kształcie litery L, iPhone XR jest wyposaży w starą, prostą wyciskarkę do soków (a jednak nie obyło się bez żargonu). Nie oznacza to jednak kompromisu w zakresie pojemności baterii, ponieważ telefon jest duży i nieszczególnie smukły, pozwalając Apple załadować do środka wystarczająco duże źródło mocy.

Nasze testy z udziałem iPhone’a XR prowadzą nas do przekonania, że telefon może łatwo zapuścić się w dwudniowe terytorium, podobnie jak urządzenia takie jak iPhone 7 Plus czy 8 Plus. Zgodnie z obietnicami firmy Apple, mówiącymi o tym, że XR powinien faktycznie wytrzymać więcej niż 8 Plus, XR udało się wytrwać 11 godzin w naszym teście baterii, czyli o około 30 minut dłużej niż iPhone’owi 8 Plus. Powiedzmy sobie szczerze: to naprawdę świetny wynik!

Z drugiej strony Apple ponownie dołącza do pudełka słabą ładowarkę o mocy jedynie 5W, która bardzo powoli ładuje iPhone’a XR. Jeśli jest to możliwe, zalecamy zainwestowanie w sprzęt typu ładowarka iPad 12W, którą można znaleźć na Amazon za 15 USD – zapewni Wam ona o wiele szybsze ładowanie Waszego modelu XR.

 

Wyniki testu baterii

Żywotność baterii (w godzinach)
IM DŁUŻEJ, TYM LEPIEJ
Apple iPhone XR11h 1 min Świetny)

Apple iPhone XS8h 37 min (Świetny)

Samsung Galaxy S97h 23 min (Dobry)

LG V40 ThinQ6h 21 min (Średni)

Czas ładowania (w minutach)
IM MNIEJ, TYM LEPIEJ
Apple iPhone XR192

Apple iPhone XS185

Samsung Galaxy S9107

LG V40 ThinQ109

Ocena iPhone XR

iPhone XR to z pewnością bardzo interesujący nowy iPhone. W dużym skrócie: należy spodziewać się świetnego smartfonu ze świetnym wyświetlaczem, najlepszą w branży wydajnością i niekwestionowalnie dobrym aparatem – prawie wszystko w tym modelu jest bezkompromisowe.

Czy produkt ten jest jednak równie świetny na tle pozostałych iPhone’ów? Zadawałem sobie to samo pytanie odkąd tylko zacząłem pracować nad tą recenzją. Teraz myślę, że znam już na nie odpowiedź: tak! Obok XR nie należy przejść obojętnie. Cóż, może i nie jest on tak powalający jak modele X, XS czy XS Max – jeśli masz którykolwiek z nich i zechcesz porównać je bezpośrednio z XR, natychmiast zauważysz, że XR to mocno „budżetowa” oferta. Czy chodzi w tym wszystkim o grubsze obramowanie wokół ekranu, matową aluminiową ramę, młodzieńcze kolory czy lekko przesunięty port ładowania? Kto wie. A może to połączenie tego wszystkiego narzuca nieco bardziej przystępny cenowo charakter telefonu iPhone XR.

, Recenzja telefonu Apple iPhone XR

Tak, jak już zostało powiedziane, summa summarum iPhone XR to telefon, obok którego nie powinniśmy przejść obojętnie. Podczas gdy Apple musiał dokonać drobnego kompromisu tu i tam, pozostaje faktem, że iPhone XR unikalny niemal na całej linii swojej budowy, funkcji, wydajności czy też jakości aparatu. Dostępnych jest również mnóstwo dodatkowych opcji dla tego modelu, takich jak bezprzewodowe ładowanie, Face ID, tryb portretowy, tryb selfie, ekran True Tone z szeroką gamą kolorów. Lista ta jest długa i ten artykuł nie jest gotowy, by cytować wszystkie te elementy. Wiedzcie tylko, że jest ich naprawdę sporo.

Ponieważ ceny smartfonów (nie tylko ceny iPhone’a) stale rosną, dobrze jest wiedzieć, że iPhone XR jest, jak na iPhone’a, niedrogi. Nie oznacza to jednak, że jest on tani. 750 USD, o jakie prosi nas Apple za iPhone’a XR nadal trzeba uważać za kategorię drogich smartfonów, ale gdy weźmiemy pod uwagę stosunek jakości do ceny oraz fakt, że XR jest uzbrojony w praktyczne funkcje od czapek po buty, trudno powiedzieć „nie”.

 

ZALETY

  • Bardzo duży wyświetlacz
  • Przemyślana budowa i żywe kolory
  • Wydajność z najwyższej półki
  • Świetny aparat
  • Świetne głośniki
  • Długo trzymająca bateria

WADY

  • Brak opcji kompaktowej
  • Rozdzielczość ekranu mogłaby być wyższa
  • Ładowarka, jaką dostajemy w zestawie jest WOLNA

 

 

Źródło: phonearena.com