Sytemy operacyjne w telefonach iOS Appple, OS10 Blackberry, Windows Phone oraz Android

Najpopularniejsze systemy operacyjne do telefonów

Podobnie jak w przypadku komputerów, system operacyjny ma ogromne znaczenie dla każdego użytkownika smartfonów. Wpływa on na sprawność działania takich urządzeń oraz na to, z jak wielu funkcji będziemy mogli korzystać ? śmiało można zatem powiedzieć, że jest on właściwie kluczowym elementem każdego smartfona. W chwili obecnej na rynku możemy znaleźć szereg systemów operacyjnych, choć oczywiście jakiekolwiek większe znaczenie ma tylko kilka z nich. Przed zdecydowaniem się na zakup konkretnego telefonu warto zatem dokładnie poznać najpopularniejsze systemy operacyjne. Bardzo często okazuje się bowiem, że nawet model z lepszymi parametrami technicznymi nie spełni naszych oczekiwań, jeśli zainstalowany na nim system operacyjny nie będzie dla nas odpowiedni. Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie najważniejszych obecnie systemów. Oczywiście, nie ma tu idealnych rozwiązań, a każdy z nich posiada zarówno zwolenników jak i przeciwników; każdy z nas musi sam zdecydować o tym, który będzie dla niego najlepszy.

ANDROID

Pierwszym systemem operacyjnym zaliczanym obecnie do tych najpopularniejszych jest Android, stworzony i wciąż rozwijany przez firmę Google. Posiada on wiele ciekawych zalet, dzięki czemu jest bardzo szanowany wśród użytkowników. Przede wszystkim jest dość prosty w obsłudze i intuicyjny, przez co nie będziemy mieli raczej żadnych problemów z codziennym korzystaniem z niego. Oprócz tego jest to system otwarty, w którym możemy instalować liczne aktualizacje i dodatki ? sama lista aplikacji które są na niego przeznaczone jest naprawdę bardzo długa. Android jako system stworzony przez Google jest w pełni zintegrowany ze wszystkimi usługami oferowanymi przez tę wyszukiwarkę. Możemy dzięki temu bez problemu korzystać z serwisów takich jak Youtube czy Google+; ponadto Google stworzyło dla swoich użytkowników sklep, w którym szybko kupimy wszystkie aplikacje czy gry dostępne na ten system operacyjny. Śmiało możemy zatem powiedzieć, że Android daje nam bardzo łatwy dostęp do wszystkich multimediów z jakich tylko może korzystać każdy posiadacz dobrego smartfona.

Oczywiście, możemy wymienić także kilka istotnych wad Androida. Do najważniejszych z nich należy to, że system ten dość mocno obciąża nasz telefon, przez co posiadacze wielu modeli różnych producentów zgodnie zwracają uwagę na problemy z płynnym jego działaniem. Co prawda Google regularnie wypuszcza do niego kolejne aktualizacje, ale z kolei również i coś takiego niekoniecznie jest zaletą; dostępność aktualizacji zależy przede wszystkim od producenta telefonu, przez co osoby korzystające z modeli nieco mniej znanych firm mogą być czasami mocno ?do tyłu? z najnowszymi łatkami.

iOS

Jednym z głównych konkurentów Google i najważniejszych graczy na tym rynku jest firma Apple, która także posiada własny system operacyjny ? iOS. Jest on uważany za jeden z najbardziej funkcjonalnych systemów; użytkownicy są zgodni, że gwarantuje bardzo wysoki poziom w codziennym użytkowaniu, zaś jedną z najważniejszych jego zalet jest przede wszystkim płynność działania. Jest to system przeznaczony przede wszystkim dla miłośników multimediów. Nie dość, że możemy na nim korzystać z wielu funkcji jednocześnie i nie obawiać się nagłego zwolnienia działania, to iOS daje nam po prostu szeroki dostęp do wszystkich bogactw internetu i związanych z nim usług, a także do innych rodzajów multimediów. Wyposażony jest w bardzo cenioną przeglądarkę Safari która obsługuje wszystkie strony internetowe. System ten oferuje także mnóstwo ciekawych aplikacji i gier ? dla miłośników wirtualnej rozrywki istnieje tu nawet specjalna platforma na której można porównywać swoje wyniki w poszczególnych grach z innymi użytkownikami z całego świata. Jeśli chodzi o inne ciekawostki tego typu to możemy wspomnieć na przykład o możliwości modyfikowania całego systemu pod względem wizualnym i nakładania na niego wybranych przez siebie skórek.

Jeśli chodzi o wady tego systemu to na samym początku warto zwrócić uwagę na cenę ? jest on zazwyczaj dostępny na modelach smartfonów z nieco wyższej już półki. W kwestii multimediów iOS mimo wszystko nie daje nam nieograniczonych możliwości; system ten nie obsługuje na przykład radia FM, co może być poważną wadą dla miłośników słuchania muzyki z telefonu. Ponadto istotnym mankamentem jest fakt, że oprócz wspomnianych wyżej kwestii wizualnych system iOS jest praktycznie niemożliwy do jakiegokolwiek dodatkowego modyfikowania.

OS10

Następnym ważnym systemem operacyjnym jest OS10 BlackBerry. Telefony tego producenta pod niektórymi względami różnią się trochę od wszystkich rzeczy dostępnych obecnie na rynku, a przygotowany przez niego system operacyjny został stworzony właśnie z myślą o jego klientach. OS10 BlackBerry cieszy się przede wszystkim opinią bardzo stabilnego i niezawodnego; jest to również bardzo bezpieczny system, w którym bez obaw możemy przechowywać wszystkie nasze dane. Specyfika tego systemu sprawia, że powinni zainteresować się nim przede wszystkim biznesmeni potrzebujący w swojej pracy niezawodnego i funkcjonalnego urządzenia. Daje on nam dostęp do bardzo szerokiego wyboru aplikacji biznesowych oraz możliwość szybkiego korzystania z najważniejszych portali społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter. Wśród innych ciekawych dodatków warto wymienić wbudowane mapy oraz specjalną technologię dzięki której szybkie pisanie na takim telefonie staje się o wiele łatwiejsze.

Czy system OS10 BlackBerry posiada jakiekolwiek wady? Wszystko zależy od tego, czego od niego oczekujemy. Miłośnicy gier czy innych multimediów nie znajdą tu tak wiele ciekawych możliwości jak w innych przypadkach, choć nie oznacza to, że w ogóle ich nie ma; mimo wszystko jednak jest to propozycja przeznaczona głównie dla osób które wymagają najwyższej wydajności oraz bardziej praktycznych funkcji. Urządzenia korzystające z tego systemu są także nieco droższe, ale nie zmienia to faktu, że może on być bardzo przydatny w codziennym życiu zawodowym.

Windows Phone

Ostatnim godnym omówienia systemem operacyjnym jest Windows Phone ? trudno byłoby oczekiwać, aby taki gigant w tej dziedzinie nie stworzył własnego systemu przeznaczonego na smartfony. Dużą jego zaletą jest to, że jest on w pełni zintegrowany z wieloma innymi produktami Microsoftu, dzięki czemu użytkownicy komputerów osobistych poczują się przy nim ?jak w domu?. Jest to z jednej strony prosty w obsłudze i bardzo stabilny system, który jednocześnie daje nam szereg ciekawych możliwości związanych z rozrywką i multimediami. Możemy cieszyć się w nim wieloma grami przeznaczonymi na platformę xBox Live; za pomocą telefonu będziemy mogli również zarządzać w niej swoim awatarem i porównywać wyniki w grach z użytkownikami z całego świata. System ten obsługuje całe mnóstwo ciekawych aplikacji ? na chwilę obecną w oficjalnym sklepie Microsoftu jest ich już kilkanaście tysięcy. Daje on nam zresztą szerokie możliwości w kwestii korzystania z internetu; oprócz w pełni funkcjonalnej przeglądarki jest on zintegrowany z najważniejszymi portalami społecznościowymi.

Główną wadą systemu Windows Phone jest ? przynajmniej na chwilę obecną ? brak polskiej wersji językowej, co poważnie ogranicza grono jego użytkowników w naszym kraju; ponadto dostępna w nim wyszukiwarka oraz mapy nie są dostosowane do polskich warunków. Nie daje on nam ponadto zbyt wielu możliwości w kwestii jego modyfikowania i dostosowywania do naszych indywidualnych potrzeb; chodzi tu nawet o tak niewiele znaczące sprawy jak ustawienie własnej tapety na pulpicie. Faktem jest, że mamy przy nim ogromny wybór najróżniejszych aplikacji, ale równocześnie ich ceny potrafią być dość wysokie, przez co czasami ich kupowanie staje się zwyczajnie nieopłacalne. Wielu użytkowników narzeka także na brak innych opcji, które w przypadku niektórych systemów są zwykłym standardem ? najlepszym przykładem mogą tu być rozmowy wideo, które w Windows Phone są zwyczajnie niedostępne.