Komunikacja satelitarna w iPhone 14. Jak używać połączeń SOS?

, Komunikacja satelitarna w iPhone 14. Jak używać połączeń SOS?
, Komunikacja satelitarna w iPhone 14. Jak używać połączeń SOS?
Źródło: igeeksblog

Uwielbiasz wędrować po całym globie? Ale boisz się zgubić w dziczy? W takim razie iPhone 14 ma dla Ciebie coś specjalnego – funkcję awaryjnego połączenia SOS przez satelitę. Znacznie usprawnia ona działanie służb ratowniczych i wyznacza nowe standardy dla każdego smartfonu.

Jak działa iPhone 14 Emergency SOS?

Dzięki iPhone 14 Emergency SOS przez satelitę możesz wysłać SMS-a (czasem zadzwonić) do służb ratunkowych, gdy znajdziesz się poza zasięgiem sieci komórkowej i Wi-Fi, korzystając z urządzeń iPhone 14. Jak to możliwe?

Apple wykorzystuje niestandardowe komponenty wbudowane w podstawowe podzespoły iPhone’a 14, sprzęt i oprogramowanie, aby poprowadzić Cię w kierunku satelity. Dzięki temu anteny wbudowane w iPhone’a 14 mogą bezpośrednio łączyć się z satelitą.

Po nawiązaniu łączności urządzenie iPhone 14 może wysyłać i odbierać wiadomości od służb ratunkowych, gdy urządzenie nie znajduje się w zasięgu sieci komórkowej lub Wi-Fi.

Jak iPhone 14 łączy się z satelitą i służbami ratunkowymi?

Implementacja łączności satelitarnej przez Apple działa w czterech krokach:

  1. Twój iPhone łączy się z satelitą.
  2. Satelita następnie przekazuje do stacji naziemnej.
  3. Stacja naziemna następnie kontaktuje się z centrum przekaźnikowym.
  4. Centrum przekaźnikowe przekazuje informacje do służb ratunkowych.

Uwaga: Zgodnie z dokumentacją SEC, Globalstar będzie operatorem satelitarnym Apple i przeznaczy 85% swojej obecnej i przyszłej pojemności sieci na obsługę iPhone’ów. Ponadto Globalstar zapewni i utrzyma wszystkie wymagane zasoby, od personelu i oprogramowania po systemy satelitarne.

 

, Komunikacja satelitarna w iPhone 14. Jak używać połączeń SOS?
Źródło: Apple

Idealne warunki dla łączności satelitarnej iPhone’a 14

Czyste niebo i widoczny horyzont to idealne warunki dla łączności satelitarnej iPhone’a 14. Kiedy na nie trafisz, Twoje połączenie ze służbami ratowniczymi zajmie około 15 sekund.

Jeśli pojawią się przeszkody w postaci drzew lub jakichkolwiek lekkich i średnich liści, wiadomości mogą zająć około 1 minuty. A jeśli jesteś otoczony przez duże przeszkody, takie jak ściany, deszcz i chmury, to może nawet zająć około 15 minut.

Ogólnie rzecz biorąc, połączenie i czas dostawy zawsze będzie zależał od otoczenia, długości wiadomości i dostępności sieci satelitarnej.

Kiedy i gdzie działa funkcja iPhone 14 SOS?

Łączność satelitarna zaczyna działać tylko wtedy, gdy znajdujesz się poza zasięgiem sieci komórkowej i Wi-Fi i próbujesz zadzwonić lub wysłać SMS-a do służb ratunkowych lub gdy w Twoim iPhonie 14 aktywowana jest funkcja wykrywania kolizji. Nie wpłynie więc na żywotność baterii.

Będziesz potrzebował modelu iPhone’a 14 i aktualizacji oprogramowania iOS 16 nadchodzącej w listopadzie 2022 roku.
Jest dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych (w tym Puerto Rico i Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych) i Kanadzie.
Niedostępny w Guam i Samoa Amerykańskim.
Brak zasięgu sieci komórkowej i Wi-Fi.
Może nie działać w miejscach powyżej 62° szerokości geograficznej, takich jak północne części Kanady i Alaska.
A co z osobami podróżującymi z zagranicy, które odwiedzają Stany Zjednoczone i Kanadę?

Dobra wiadomość, możesz skorzystać z Emergency SOS przez satelitę podczas podróży do tych krajów. Chociaż, trudno szczęścia, jeśli kupił iPhone z Chin kontynentalnych, Hong Kongu lub Makau, jak funkcja nie jest dostępna w tych modelach.

Jak połączyć się z satelitą na iPhone 14?

Wychodź na podwyższone i otwarte tereny, gdzie jest najmniej przeszkód i możesz wyraźnie widzieć niebo i horyzont.
Wzgórza, góry, kaniony i wysokie konstrukcje mogą blokować połączenie.
Połączenie satelitarne można utrzymać nawet wtedy, gdy ekran telefonu jest zablokowany.
Trzymaj iPhone’a 14 w dłoni.
Trzymaj naturalnie; nie musisz podnosić ręki ani trzymać telefonu w górze. Chociaż nie wkładaj go do kieszeni lub plecaka.
Aktywuj awaryjne SOS.
Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie i obróć się w lewo lub w prawo, aby uniknąć zablokowanego sygnału.
Gdy satelita zostanie połączony z Twoim iPhonem, otrzymasz wskazówki, jak skierować iPhone’a w stronę satelity.
Odpowiadaj na pytania na ekranie, aby uzyskać szybszą odpowiedź.

 

Jak wysłać SMS-a do służb ratunkowych przez satelitę?

Zadzwoń do służb ratunkowych, nawet jeśli normalna sieć operatora komórkowego nie jest dostępna. Być może uda Ci się nawiązać połączenie przez satelitę.
Jeśli połączenie nie zostanie nawiązane, wyślij SMS-a do służb ratunkowych przez satelitę.
Stuknij opcję Tekst alarmowy przez satelitę.
Możesz również uruchomić aplikację Wiadomości, wysłać tekst 911 lub SOS, a następnie stuknąć opcję Służby ratunkowe.
Stuknij opcję Zgłoś zagrożenie.
Odpowiedz na wyświetlane na ekranie monity opisujące Twoją sytuację.
Możesz wybrać powiadomienie swoich kontaktów z listy ratunkowej wraz ze swoją lokalizacją.
Aby połączyć się z satelitą, postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
Po nawiązaniu połączenia postępuj dalej zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby pozostać w kontakcie podczas wysyłania wiadomości do służb ratunkowych.

, Komunikacja satelitarna w iPhone 14. Jak używać połączeń SOS?
Źródło: Apple

Po uzyskaniu połączenia ze służbami ratunkowymi będziesz mógł prowadzić rozmowy z pracownikami służb ratunkowych. Po połączeniu z nimi możesz zostać poproszony o podanie swoich najważniejszych informacji, takich jak identyfikator medyczny i informacje kontaktowe w nagłych wypadkach.

Niektóre z tych pytań mogą również zawierać pytania dotyczące lokalizacji (w tym wysokości) i pozostałego czasu pracy baterii.

Uwaga: W tych wiadomościach obsługiwane są tylko znaki łacińskie (takie jak angielski lub francuski). Usługa obsługuje amerykański angielski, hiszpański i francuski Kanadyjczyków w momencie uruchomienia.

Udostępnianie lokalizacji za pośrednictwem aplikacji Find My
Możesz udostępniać swoją lokalizację za pośrednictwem usługi Find My nawet wtedy, gdy połączenie komórkowe lub Wi-Fi nie jest dostępne. Zapewnia to dodatkowe bezpieczeństwo turystom, obozowiczom i innym osobom.

Ile będzie kosztować satelitarne SOS?
Jak zapowiedziało Apple, łączność satelitarna będzie darmowa przez 2 lata od dnia zakupu iPhone’a 14. Poza tym nie wiemy nic; ile będzie kosztować po dwóch latach? Albo jak długo będą trwały te dwa darmowe lata usługi. Ale, jak zawsze, iGeeksBlog będzie Cię na bieżąco. Więc, stay tuned.

Cena połączeń satelitarnych w iPhone 14. Dlaczego Apple pobiera opłatę?

Ponieważ jest to przedsięwzięcie fizyczne, finansowe i regulacyjne. Według raportu Reutersa, Apple wkłada 450 milionów dolarów w projekt (głównie do Globalstar).

Firma zgodziła się również pokryć 95% kosztów nowych satelitów związanych z funkcją. Tak więc bilionowa firma będzie uzależniona od abonamentu, aby odzyskać ten koszt i utrzymać swoje zyski.

Awaryjne SOS przez satelitę i twoja prywatność

Jak wiemy, iPhone 14 ma ścisłą politykę prywatności dla wszystkich swoich funkcji i aplikacji, a łączność satelitarna nie jest wyjątkiem. Gdy wysyłasz wiadomości za pomocą łączności satelitarnej, wszystkie wiadomości są wysyłane w postaci zaszyfrowanej i odszyfrowane przez Apple, aby przekazać je do odpowiedniego dyspozytora służb ratowniczych lub centrum przekaźnikowego.

Pamiętaj, że wysyłane przez Ciebie wiadomości mogą być przechowywane przez służby, które je odbierają, oraz przez dostawcę usług przekaźnikowych w celu usprawnienia ich usług i zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami.

 

Wniosek

Jak wiemy, Apple to marka, która ceni swoich konsumentów i ich bezpieczeństwo. Ponieważ firma Apple wdrożyła już wiele środków bezpieczeństwa o wysokiej jakości w swoich iPhone’ach 14, łączność satelitarna dała im tylko duży skok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkowników.