Zestawienie oczekiwanych funkcji w systemie iOS 14: wszystko, co do tej pory wiemy i chcielibyśmy zobaczyć w najnowszej odsłonie oprogramowania Apple

, Zestawienie oczekiwanych funkcji w systemie iOS 14: wszystko, co do tej pory wiemy i chcielibyśmy zobaczyć w najnowszej odsłonie oprogramowania Apple

, Zestawienie oczekiwanych funkcji w systemie iOS 14: wszystko, co do tej pory wiemy i chcielibyśmy zobaczyć w najnowszej odsłonie oprogramowania Apple

Pozostając wiernym tradycji, Apple planuje odsłonić swój najnowszy system operacyjny iOS 14 podczas targów WWDC 2020 odbywających się za kilka miesięcy. Ta zbliżające się wielkimi krokami oprogramowanie Apple trafi jesienią na setki milionów urządzeń z logiem nadgryzionego jabłka, ale z pewnością poznamy wszystkie szczegóły i spodziewane wyposażenie tego systemu nieco wcześniej.

Jakich nowych funkcji powinniśmy spodziewać się w iOS’ie 14? Na razie trudno powiedzieć (oprogramowanie jest często jedną wielką niewiadomą, aż do momentu odkrycia kart przez producenta), ale biorąc pod uwagę popularność systemu iOS, co raz napływają do nas nowe, czasami bardzo ciekawe doniesienia związane z tym tematem. Oprócz tego, opracowaliśmy nasz własny zestaw funkcji, które chcielibyśmy zobaczyć bez względu na finalną formę tego produktu.

iOS 14: oczekiwane funkcje

Co roku, każda nowa aktualizacja iOS oznacza odejście od wspierania jednego ze starszych modeli iPhone. I tak na przykład iOS 13 wystawił się plecami na iPhone 6 i iPhone 6 Plus, będąc dostępnym tylko na urządzeniach nowszych od tych dwóch. Zaskakujące jest to, że zaczynają pojawiać się pogłoski, jakoby iOS 14 miał obsługiwać te same urządzenia co iOS 13.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że iPhone 6s i 6s Plus zostaną usunięte z listy obsługiwanych modeli, ale w takim scenariuszu wygląda na to, że mogą one uzyskać kolejny rok aktualizacji oprogramowania dzięki systemowi iOS 14. Ta informacja wciąż ma statut plotki, ale nawet jeśli okaże się to nieprawdą, twój iPhone 6/6 Plus nadal nie ucierpi za bardzo z systemem operacyjnym iOS 13 na pokładzie.

A oto, jakie urządzenia będzie najprawdopodobniej obsługiwać nadchodzące oprogramowanie iOS 14:

 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone X
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPod touch (siódma generacja)

Data premiery iOS 14

Apple zwykle co roku wypuszcza system iOS wraz z iPhonem, w odstępie mniej więcej jednego lub dwóch dni. Spodziewamy się, że w tym roku nastąpi to gdzieś w połowie lub pod koniec września, ponieważ Apple najprawdopodobniej zaplanuje oficjalne wydarzenie, aby ogłosić iPhone 9, iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max na drugi wtorek miesiąca, jak to ma w zwyczaju. Wraz z wprowadzeniem telefonów na rynek na przestrzeni dwóch kolejnych tygodni na pewno pojawi się nowa wersja iOS, a więc można śmiało przypuszczać, że będzie to przed październikiem, pod warunkiem rzecz jasna, że twoje urządzenie znajduje się wśród tych wymienionych powyżej.

System iOS 14: Co chcemy zobaczyć

Ponieważ iOS ma już za sobą lata poprawek i ulepszeń, nie ma tak naprawdę gigantycznych, rażących pominięć w samym systemie operacyjnym. Mimo to istnieją pewne ulepszenia przekładające się na jakość życia, które bardzo chętnie zobaczyliśmy w tym oprogramowaniu. Oto niektóre z nich:

Zaktualizowany interfejs połączeń przychodzących: Połączenia przychodzące na iOS zajmują cały ekran, co nie jest niczym miłym w czasach, w których mało kto do siebie dzwoni na porządku dziennym. W Androidzie, na przykład, niektóre interfejsy pokazują połączenia przychodzące jako wyskakujące chmurki, które nie zajmują całego ekranu i nie przerywają tego, co akurat robimy na telefonie. Nie bójmy się bowiem powiedzieć, że żyjemy w erze, w której rozmawianie przez telefon jest ostatecznością.

Tak przeprojektowany interfejs połączeń na iOS-ie od pewnego czasu jest jedną z bardziej pożądanych funkcji, a iOS 14 może być idealną okazją, by wprowadzić w iPhone’ach takie rozwiązanie jesienią tego roku.

, Zestawienie oczekiwanych funkcji w systemie iOS 14: wszystko, co do tej pory wiemy i chcielibyśmy zobaczyć w najnowszej odsłonie oprogramowania Apple

Ustawianie domyślnych aplikacji w iOS 14

Mamy już rok 2020 i najwyższa pora, by Apple nadrobił zaległości, dając użytkownikom iPhone’ów nieco więcej swobody przy wyborze domyślnych aplikacji. Chociaż domyślne aplikacje Apple są w większości przypadków niczego sobie, nie zawsze są najlepsze, dlatego czas pozwolić nam samym na ustawianie własnych domyślnych aplikacji, jeżeli odczuwamy taką potrzebę. Oczywiście wielu użytkowników prawdopodobnie przyzwyczaiło się do sposobu, w jaki iOS domyślnie preferuje aplikacje Apple w niektórych scenariuszach użytkowania, jednak taka opcja wyboru dla bardziej zaawansowanych z nas może być świetnym dodatkiem do systemu operacyjnego iOS 14.

Wielozadaniowość w systemie iPhone

Podczas gdy iPad może już dziś korzystać z trybu wielozadaniowego poprzez nałożenie jednego obrazu na drugi, iPhone wciąż pozostaje pod tym kątem w tyle. A szkoda, ponieważ duży wyświetlacz iPhone’a 11 Pro Max z pewnością jest w stanie pomieścić mały wyskakujący filmik wideo, nie wywołując klaustrofobii i bałaganu.

Rozbudowane funkcje aparatu – iOS

Najnowsze iPhone’y automatycznie przełączają się na widok z przedniej kamery i na tzw. „grupowe selfie” po obróceniu telefonu do trybu poziomego. Pytanie jednak, czy warto poprzestawać tylko na tym? Dlaczego Apple nie doda również funkcji powiększenia (zoomu) do swojego aparatu selfie? Ta funkcja, podobnie jak wbudowane przyciski do ręcznej kontroli funkcji, jest zdecydowanie na naszej liście oczekiwań dla iOS’a 14.

Więcej możliwości personalizacji

Personalizacja jest od lat piętą Achillesową iOS-ów i ludzie nauczyli się już nie oczekiwać od Apple takiej samej elastyczności, jaką oferuje Android. Nie oznacza to jednak, że Apple nie powinien od czasu do czasu nas zaskakiwać (w pozytywnym znaczeniu tego słowa, rzecz jasna). W kwestii samej personalizacji, chcielibyśmy, aby siatka ekranu głównego była odblokowywana nawet w przypadku podstawowej obsługi ekranu głównego. Chcielibyśmy również zobaczyć bogatszy wybór standardowych tapet i dzwonków, ponieważ spójrzmy prawdzie w oczy – konfigurowanie niestandardowego dzwonka na iPhonie jest co najmniej skomplikowane.

Co więcej, chcielibyśmy także zobaczyć funkcję, która rozmywałaby nasze niedoszłe tapety, aby zapewnić lepszą czytelność i szeroko pojętą estetykę.

 

 

Źródło: phonearena.com