Najlepsze składane telefony w 2020 roku

, Najlepsze składane telefony w 2020 roku

, Najlepsze składane telefony w 2020 roku

Faktem jest, że nadal jesteśmy na bardzo wczesnym etapie rozwoju składanych telefonów, ale już dziś istnieje kilka opcji, na które możemy chcieć się zdecydować, pod warunkiem, że dysponujemy sporą ilością gotówki. Dodajmy, że nie są to dłużej koncepcje ani prototypy, a kompletne, gotowe telefony leżące na półkach sklepowych obok wszystkich innych produktów elektronicznych. Na ten moment najlepszym składanym telefonem jest bez wątpienia Samsung Galaxy Z Flip, ponieważ przez większość czasu działa jak normalny, porządny smartfon. Mówimy „przez większość czasu”, ponieważ jest tak dopóki nie złożymy go ponownie na pół.

Najlepszy składany telefon: Samsung Galaxy Z Flip

Najlepsze, co ma do zaoferowania Galaxy Z Flip od Samsunga, to jego normalność i minimalne kompromisy. U podstaw Z Flipa znajduje się odświeżony i nieco ulepszony Galaxy S10+, co jest z pewnością zaletą. Dostajemy tu odpowiednie specyfikacje i wydajność oprogramowania oraz budowę sprzętu, która wydaje się solidna i wysokiej jakości. Do tego wszystkiego dochodzi zestaw aparatów, które pozostają jednak nieco w tyle za najlepszymi tegorocznymi telefonami. Mimo to, w porównaniu z wadami innych składanych smartfonów, Galaxy Z Flip wyróżnia się tym, że sprzyja zwykłemu, codziennemu użytkowaniu.

, Najlepsze składane telefony w 2020 roku

Galaxy Z Flip ma również najtrwalszy jak do tej pory składany ekran z pokryciem ekranu Ultra Thin Glass (UTG). Oczywiście, to wszystko jest względne, ponieważ inne składane modele oferowały jak dotąd wyłącznie plastikowe osłony ekranu, ale zawsze to jakiś krok naprzód. Pokrycie UTG nadal może być dość łatwo uszkodzone w porównaniu z wyjątkowo twardym szkłem znajdującym się w nieskładanych telefonach, ale i tak jest ono bardziej wytrzymałe od dotychczasowych rozwiązań innych producentów i może  w efekcie nieco lepiej radzić sobie z uszkodzeniami podczas normalnego użytkowania.

Czego brakuje w Galaxy Flip Z?

Jako kompromis musimy zrezygnować z pewnej części gadżetów w porównaniu do zwykłego telefonu o tej samej (lub niższej) cenie. Z baterią o pojemności nieprzekraczającej 3300 mAh, żywotność baterii w modelu Z Flip jest, co tu dużo mówić, niska. Chociaż jego ekran jest świetny jak na składany model, ostatecznie mówimy tu o rozdzielczości 1080p, która siłą rzeczy nie ma takiej samej przejrzystości, podczas gdy dość pokaźne obramowanie tego modelu wydaje się w najlepszym wypadku nieporęczne. Dostajemy tu również dość słaby pojedynczy głośnik i brak aparatu z ultra-szerokim obiektywem z tyłu. Na koniec warto wspomnieć, że niewielki 1,06-calowy wyświetlacz na zewnątrz nie jest przydatny do niczego więcej niż pokazywania godziny i daty.

Mocne i słabe strony Samsung Galaxy Flip Z

Zalety:

 • Najbardziej wytrzymały składany ekran w porównaniu do innych dotychczasowych modeli
 • Naprawdę solidna specyfikacja pomimo pewnych kompromisów
 • Świetna jakość wykonania obudowy, do jakiej przyzwyczaił nas Samsung

Wady:

 • Osłona ekranu UTG wciąż nie jest zbyt wytrzymała
 • Aparaty w tym modelu są w tyle względem tegorocznych flagowych smartfonów
 • Niższa żywotność baterii niż w standardowych telefonach
 • Mikroskopowy zewnętrzny ekran jest niemal bezużyteczny

Najlepszy duży ekran: Samsung Galaxy Fold

Galaxy Fold miał premierę godną kolejki górskiej, z równie dużą liczbą wzlotów co upadków. Niemniej jednak, zaktualizowana w połowie roku wersja tego modelu rozwiała wiele obaw związanych z jego trwałością. Samsung poprawił i ulepszył osłonę ekranu i obramowanie, dzięki czemu telefon jest teraz mniej podatny na uszkodzenia wynikające z przedostawania się cząsteczek materii do środka urządzenia.

Plastikowa osłona ekranu wciąż jest jednak bardzo podatna na uszkodzenia. Na szczęście możemy w dowolnym momencie zamknąć i zabezpieczyć ten ekran, nadal dysponując w pełni funkcjonalnym ekranem zewnętrznym, nawet jeśli rozmiar i kształt zamkniętego Folda sprawiają, że jest on trochę niewygodny do regularnego użytkowania.

, Najlepsze składane telefony w 2020 roku

Prawdziwą zaletą modelu Galaxy Fold jest z pewnością fakt, iż można go otworzyć i cieszyć się wielkością ekranu porównywalną do czegoś w rodzaju mini tabletu, z faktyczną możliwością korzystania z wielu aplikacji jednocześnie i wygodnego przeglądania treści w trybie pionowym lub poziomym. Samsung wspiera to wszystko wysokiej klasy specyfikacją, długą żywotnością baterii i pełną gamą aparatów zapożyczoną z modelu Galaxy S10+. Oczywiście to wszystko wydaje się nieco przestarzałe w porównaniu do nowego Galaxy S20 Ultra, ale jeśli chodzi o składane smartfony, wciąż jest na najwyższym poziomie.

Wady i zalety Galaxy Fold

Galaxy Fold nie spodoba się równie wielu osobom. Dlaczego? Głównie ze względu na swój rozmiar. Mimo to, ciężko nie docenić w tym wszystkim jego potencjału, by stać się z czasem maszyną oferującą najwyższy możliwy poziom produktywności. Na ten moment czeka nas jednak sporo kompromisów i adekwatnie wyższa cena.

Zalety:

 • Ogromny ekran po rozłożeniu
 • Zaawansowane specyfikacje i więcej aparatów
 • Wysoka żywotność baterii
 • Bezprzewodowe słuchawki Galaxy Buds w zestawie

Wady:

 • Niezwykle gruby i ciężki
 • Ekran główny nie sprzyja długofalowemu użytkowaniu
 • Wewnętrzny ekran jest bardzo podatny na uszkodzenia

Podsumowanie i wnioski

Mając na uwadze dość mocno ograniczony do tej pory wybór składanych telefonów, Samsung Galaxy Z Flip jest najlepszy z całej gamy. Nie oferuje tego samego poziomu jakości i wartości co zwykły, nieskładany smartfon, ale nie możemy tak tego porównywać. Są to, summa summarum, telefony z dwóch różnych kategorii.

W kategorii składanych smartfonów, Z Flip oferuje najlepsze połączenie funkcjonalności i jakości bez nadmiernej ilości kompromisów. Gdy jest otwarty, działa w dużej mierze jak Galaxy S10+, a następnie można go złożyć na pół do bardziej kompaktowego rozmiaru, aby lepiej mieścił się w kieszeni lub torbie. Znajomość i normalność są tu same w sobie funkcją, która zyskuje dodatkowo na znaczeniu idąc w parze z korzyściami, jakie płyną z posiadania składanego wyświetlacza.

 

Artykuł ten, jak same składane telefony, nadal jest we wczesnej fazie rozwoju i będzie regularnie aktualizowany.

 

 

Źródło: androidcentral.com