Samsung wygrał przetarg na produkcję nowych układów Snapdragon X60

, Samsung wygrał przetarg na produkcję nowych układów Snapdragon X60

Słynny na całym świecie producent układów, Qualcomm, właśnie ogłosił swój najnowszy produkt, jakim jest Snapdragon X60 – modem nowej generacji 5G, który ma pozwolić urządzeniom elektronicznym osiągać wyższe prędkości dla przepływu danych w sieci.

, Samsung wygrał przetarg na produkcję nowych układów Snapdragon X60

Agencja Reuters zwraca w swoich doniesieniach uwagę na ważną umowę zawartą między Samsungiem a Qualcommem dotyczącą produkcji nowych układów modemowych dla produktu Snapdragon X60. Kontrakt ten jednocześnie pozwoli Samsungowi zwiększyć swoje udziały na rynku produkcji procesorów i tym samym utrzeć nosa firmie Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC).

Mało kto wie, ale Samsung jest nie tylko światowym liderem na rynku smartfonów i innych urządzeń elektronicznych, lecz także drugim co do wielkości producentem układów scalonych na świecie. Samsung produkuje sporo własnych części do telefonów komórkowych, jak również eksportuje procesory dla klientów zewnętrznych, takich jak IBM, Nvidia i wielu innych.

W ubiegłym roku Samsung postanowił zainwestować aż 116 miliardów dolarów, aby zwiększyć swój udział w rynku produkcji układów i ograniczyć zależność od niestabilnego segmentu układów pamięci, koncentrując się na innych układach wykorzystywanych w elektronice. Teraz gigant z Korei Południowej wygrał przetarg, dzięki któremu co najmniej część z układów Snapdragon X60 będzie produkowana w fabrykach Samsunga.

Według badania przeprowadzonego przez TrendForce, rywal Samsunga na rynku układów, wspomniany wcześniej TSMC, miał 52,7% udziału w rynku w czwartym kwartale ubiegłego roku. Dla porównania – udziały Samsunga na tym samym rynku nie przekraczały 17,8%. TSMC pozyskało klientów, wśród nich Apple, ze starszą technologią produkcji, a teraz oczekuje nawiązać współpracę bazującą na rozwoju nowszego procesu produkcyjnego (a dokładniej 5nm), który zapewnia bardziej energooszczędne układy scalone i szacuje się, że będzie stanowić 10% przychodów firmy na ten rok.

Niektóre źródła podają, że TSMC będzie także produkować niektóre układy Qualcomm, podobnie jak Samsung. Według agencji Reuters, nie wydano jeszcze oficjalnego potwierdzenia w tej sprawie.

Bezsprzecznym pozostaje jednak, że Samsung coraz bardziej jawi się jako silny konkurent dla TSMC, a Shawn Han, wiceprezes Samsung Foundry, powiedział, że planuje zdywersyfikować aplikacje dla klientów, aby rozszerzyć masową produkcję 5nm w szeregach Samsunga.

 

Źródło: phonearena.com