iOS 13 jest już dostępny, podczas gdy premiera iPadOS i iOS 13.1 wcześniej niż się spodziewano

, iOS 13 jest już dostępny, podczas gdy premiera iPadOS i iOS 13.1 wcześniej niż się spodziewano

Jeśli posiadasz iPhone’a 6s lub nowszego, udaj się zakładki Ustawienia> Ogólne> Aktualizacje oprogramowania. Może się okazać, że iOS 13 jest już gotowy do pobrania i zainstalowania na twoim urządzeniu. Wśród nowych oczekiwanych funkcji znajdziemy systemowy ‘tryb ciemny’ (dark mode), który zmieni zwykły czarny tekst na białym tle w biały tekst na ciemnym tle. Oprócz korzystnego wpływu na wzrok w nocy lub przy wyłączonym świetle, tryb ciemny może także pomóc oszczędzić czas pracy baterii telefonu z ekranem AMOLED. Dzieje się tak, ponieważ wyświetlacze te tworzą kolor czarny, wyłączając odpowiednie piksele, co zmniejsza pobór energii z baterii.

, iOS 13 jest już dostępny, podczas gdy premiera iPadOS i iOS 13.1 wcześniej niż się spodziewano

W nowej wersji oprogramowania będziemy również mogli przesuwać wirtualną klawiaturę QWERTY, a FaceTime używa tu sztucznej inteligencji, abyśmy podczas rozmowy wyglądali, jak gdybyśmy patrzyli bezpośrednio na ekran, a nie na aparat. Dodatkowo Face ID ma teraz szersze pole widzenia, więc możemy zostawić iPhone’a na biurku i jedynie spojrzeć w dół, aby go odblokować.

Nowości w systemie iOS 13

Wraz z nowym oprogramowaniem iOS 13 dostępne są także nowe narzędzia do edycji zdjęć, które umożliwiają dostosowanie zdjęć i filmów do balansu bieli, wyostrzania i redukcji szumów. Jakby tego wszystkiego było mało, możemy teraz również dostosowywać oświetlenie w trybie portretowym.

, iOS 13 jest już dostępny, podczas gdy premiera iPadOS i iOS 13.1 wcześniej niż się spodziewano

Tryb Ciemny właśnie zawitał na systemie operacyjnym iOS

Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji (AI), nasze urządzenie będzie w stanie nauczyć się, o której godzinie zwykle odłączamy telefon z ładowarki, aczkolwiek potrzeba na to wszystko czasu. Zamiast w pełni ładować baterię i następnie czekać bezczynnie na odłączenie, telefon będzie się powstrzymywać od ładowania baterii do czasu, gdy zwykle odłączamy wtyczkę z kontaktu. Ta funkcja powinna oczywiście pomóc w przedłużeniu żywotności baterii.

Innym ciekawym udogodnieniem w nowym systemie operacyjnym iOS 13 jest to, że Mapy Apple będą od teraz dokładniejsze i będą wyświetlały więcej szczegółów. Również Siri ma podobno zostać ulepszona, a do naszej dyspozycji będzie więcej Memoji.

W iOS 13 pobierane aplikacje będą o 50% mniejsze pod względem rozmiaru, zaś rozmiar ich aktualizacji aplikacji zmniejszy się aż o 60%. Spowoduje to, rzecz jasna, szybsze i sprawniejsze pobieranie a następnie aktualizowanie aplikacji. Aplikacje będą się też ładować na iPhonie dwa razy szybciej niż teraz.

, iOS 13 jest już dostępny, podczas gdy premiera iPadOS i iOS 13.1 wcześniej niż się spodziewano

Apple wypuści system operacyjny iPadOS wcześniej – 24 września!

Tymczasem iOS 13.1, pierwsza aktualizacja właśnie wydanego systemu operacyjnego, zostanie wypuszczona 24 września. To sześć dni przed pierwotnie oczekiwaną datą, jaką był 30 września. Czego więc można się spodziewać po iOS 13.1? Możliwość podzielenia się szacowanym czasem przylotu (ETA) i automatyzacji skrótów. Aktualizacja obejmuje także obsługę kodowania filmów HEVC za pomocą kanałów alfa. Oznacza to po prostu, że wideo można będzie nagrywać na przezroczystym lub niewidocznym tle, co pozwoli użytkownikom wykonywać szybkie sztuczki w zakresie edycji na telefonie.

Również 24 września (zamiast, jak zapowiadano wcześniej, 30 września) pojawi się długo wyczekiwany iPadOS. Aby zachować ciągłość i uniknąć nieporozumień, można by go nazwać iPadOS 13.1. Dla wielu osób możliwość dodania większej liczby ikon aplikacji i przypinania widżetów do ekranu głównego będzie najważniejszą nową funkcją w tej odsłonie systemu operacyjnego dla iPadów.

Inni ucieszą się natomiast z ulepszeń wprowadzonych w funkcji Slide Over, które spowodują lepszą wielozadaniowość, podczas gdy dzięki Split View użytkownicy będą mogli otwierać zawartość z jednej aplikacji na dwóch połowach wyświetlacza. Podświetlanie tekstu będzie tak proste, jak przewijanie sekcji, którą chcemy wyróżnić; gest trzema palcami pozwoli natomiast użytkownikom odpowiednio wycinać i wklejać obiekty lub fragmenty tekstu.

Dla tych, którzy wolą pisać (lub przeciągać obiekty) na mniejszej, wirtualnej klawiaturze QWERTY, iPad będzie nam dawał taką możliwość.

Wreszcie, wersje stron internetowych przewidzianych dla komputerów stacjonarnych, aniżeli dla urządzeń mobilnych, będą się automatycznie ładowały w przeglądarce Safari. Na deser zostawiamy informację o tym, że iPadOS również będzie posiadał niektóre funkcje, które pojawiły się dla użytkowników iPhone’ów wraz z dzisiejszą premierą iOS 13. Obejmuje to tryb ciemny, możliwości edycji wideo oraz nową i ulepszoną aplikację galerii zdjęć.

Mając to wszystko na uwadze, ciężko nie zauważyć, że celem Apple jest, kiedykolwiek niż przedtem, uczynienie z iPada urządzenia możliwie najbliższego idei zastępczego laptopa.

 

 

Źródło: phonearena.com