Recenzja systemu operacyjnego Android 10: Wszystkie nowe funkcje i ulepszenia

, Recenzja systemu operacyjnego Android 10: Wszystkie nowe funkcje i ulepszenia

Tak jak się spodziewaliśmy, Google wypuścił 3 września najnowszą wersję systemu operacyjnego Android 10 na odpowiednie urządzenia mobilne.

, Recenzja systemu operacyjnego Android 10: Wszystkie nowe funkcje i ulepszenia

Koniec słodyczy w nazwach systemu Android!

A więc stało się: Google oficjalnie porzucił desery! Pora pożegnać się z dotychczasowym schematem słodkich i wymyślnych nazw kolejnych wersji Androida. Na zawsze zniknęły nazwy deserów, które stały się charakterystyczną cechą tego systemu operacyjnego. Przypominamy, że w sumie wydano 14 wersji Androida pod taką właśnie nomenklaturą. Są to:

Android 1.5 Cupcake, Android 1.6 Donut, Android 2.0-2.1 Eclair, Android 2.2 Froyo, Android 2.3 Gingerbread, Android 3.0-3.2 Honeycomb, Android 4.0 Ice Cream Sandwich, Android 4.1-4.3 Jelly Bean, Android 4.4 KitKat, Android 5.0- 5.1 Lollipop, Android 6.0 Marshmallow, Android 7.0-7.1 Nougat, Android 8.0-8.1 Oreo i Android 9 Pie.

Spekulacje na temat deserowej nazwy Androida 10 natrafiły na przeszkodę, gdy okazało się, że zaledwie kilka kompatybilnych słodyczy zaczyna się w języku angielskim na literę „Q”, czyli tej, która miała uświetnić wydanie Androida na 2019 rok.

Ale oprócz nowej nazwy, Android 10 ma o wiele więcej do zaoferowania. Spróbujemy zebrać i omówić je wszystkie w tym artykule!

Pierwsze wrażenia ze stosowania systemu Android 10

Android 10 to przede wszystkim kolejny krok ewolucyjny w stosunku do Androida 9. Po prostu nie ma w nim wystarczającej liczby nowych i kuszących funkcji. I w pewnym sensie jest to w porządku, a nawet cieszy. Sądzę, że niewielu z nas twierdzi, że Android osiągnął najwyższy poziom na przestrzeni lat, a liczba użytecznych nowych funkcji i funkcjonalności maleje z biegiem lat. To wcale nie musi oznaczać niczego złego, a jedynie sugeruje, że mamy do czynienia z bardzo dojrzałym i dobrze rozwiniętym systemem operacyjnym. Z drugiej strony taki stan rzeczy z pewnością zawodzi fanów na płaszczyźnie doznań i emocji, jakie wiążą się z premierę nowego systemu operacyjnego takiej rangi.

Android 10 jest znacząco szybszy, bardziej responsywny i lepiej działający niż poprzednia wersja, jaką był Android 9 Pie. Prawdopodobnie nie zauważymy tak dużej różnicy na telefonie Pixel 3/3a, ale Android 10 wprowadził zauważalną poprawę w modelu Pixel 2 XL, który posłużył do testowania nowego systemu. To całkiem dobra wiadomość dla właścicieli starszych pikseli.

Zamiast wprowadzać mnóstwo nowych funkcji, Android 10 naprawia i ulepsza rzeczy, które były już obecne w systemie operacyjnym i nie do końca urzekały użytkowników. Weźmy na przykład nawigację po interfejsie: Android 10 w końcu naprawia funkcję gestów!

 

Gesty w Android 10 wreszcie działają jak trzeba!

I nie mówimy tego ot, tak – one faktycznie działają. Przyzwyczailiśmy się do funkcji gestów, które zdołały wprowadzić firmy takie jak Apple, Huawei i Xiaomi, a teraz Google ze swoim Androidem 10 staje się pod tym względem równie intuicyjny i przyswajalny.

Proste przesunięcie z lewej lub prawej krawędzi telefonu spowoduje cofnięcie o jeden krok, przesunięcie w górę na cienkim pasku gestów przeniesie nas do ekranu głównego, zaś przesunięcie w górę w połączeniu z niewielką pauzą ujawni przed nami nasze najnowsze aplikacje. Wreszcie, w sposób bardzo podobny do iOS’a, przeciągnięcie paska nawigacyjnego na dole przełącza nas między dwoma ostatnimi aplikacjami. Jest to obiektywnie znacznie lepszy system nawigacji gestami niż ten z poprzedniej wersji Androida, który był raczej mierną funkcjonalnością zawieszoną gdzieś pomiędzy prawdziwymi gestami a programowymi przyciskami nawigacji.

Strasznie do gustu przypadł nam także nowy skrót dostępu do Asystenta Google – przeciągnięcie w górę z lewego lub prawego rogu ekranu spowoduje wyświetlenie się Asystenta.

Inną rzeczą, którą uwielbiamy w gestach w Androidzie 10, jest fakt, że można dostosować czułość gestu zabierającego nas wstecz. Wyższa czułość jest na ogół lepsza, ale może łatwo zakłócać nawigację w wielu aplikacjach.

, Recenzja systemu operacyjnego Android 10: Wszystkie nowe funkcje i ulepszenia

, Recenzja systemu operacyjnego Android 10: Wszystkie nowe funkcje i ulepszenia

Gesty na Androidzie w końcu działają jak trzeba

 

Wreszcie doczekaliśmy się trybu nocnego w Android 10

Google może być ostatnim producentem, jeśli chodzi o długo oczekiwany tryb nocny (tudzież tryb ciemny dla niektórych, w każdym razie dark mode), ale dobrze, że w końcu dołączył do zabawy. W Androidzie 10 możemy teraz cieszyć się ciemnym motywem systemowym, naciskając odpowiednie pole na pasku powiadomień lub włączając funkcję oszczędzania baterii.

Po włączeniu trybu ciemnego wszystkie kwalifikujące się aplikacje i aplikacje innych firm przejdą w tryb ciemny, oszczędzając trochę baterii i chroniąc oczy przed oślepiającym białym tłem w warunkach słabego oświetlenia. Jak dla nas bomba, chociaż fakt, że wiele popularnych aplikacji nadal nie oferuje trybu nocnego, jest nieco niepokojący. I choć może się to wydawać niesamowite, wśród nich są nawet tak czołowi gracze jak Gmail i Instagram.

, Recenzja systemu operacyjnego Android 10: Wszystkie nowe funkcje i ulepszenia, Recenzja systemu operacyjnego Android 10: Wszystkie nowe funkcje i ulepszenia

Tryb Nocny w Android 10 – włączony i wyłączony

Napisy w czasie rzeczywistym – Android 10

Mała, ale nie mniej ciekawa nowa funkcja zapewni każdemu filmowi i nagraniu napisy w czasie rzeczywistym, pozwalając zrozumieć, co się dzieje, gdy telefon jest wyciszony lub ktoś ma słaby słuch. Funkcja napisów w czasie rzeczywistym w Android 10 będzie dostępna z każdym filmem, bez względu na to, czy jest to zawartość internetowa, czy filmik nakręcony podczas wakacji w Kostaryce.

Same podpisy można rozszerzać, kurczyć i przenosić w dowolnym momencie na ekranie. Napisy w czasie rzeczywistym w systemie Android 10 będą generowane całkowicie na urządzeniu, bez przetwarzania danych na serwerach Google, mając stać się dostępnymi na urządzeniach z Androidem jeszcze w tym roku.

 

Android 10: Inteligentna odpowiedź i sugerowane działania

Inteligentne powiadomienia Androida 10 również stają się jeszcze bardziej inteligentne i działają teraz ze wszystkimi aplikacjami do przesyłania wiadomości. Funkcja zapewnia użytkownikowi inteligentne odpowiedzi, które sugerują odpowiedzi kontekstowe, a nawet buźki emoji bezpośrednio w naszych powiadomieniach. Dodatkowo, inteligentna odpowiedź zasugeruje odpowiednie działania: jeśli ktoś wyśle ​​nam adres, pojawi się kontekstowy przycisk Google Maps, umożliwiający bezpośrednie uruchomienie map Google z właściwym adresem na pierwszym planie.

Dość przydatna drobna funkcja, która pozwoli nam zaoszczędzić trochę czasu tu i tam. Będzie ona działać z dowolną aplikacją do przesyłania wiadomości, jakiej zechcemy używać. Ta funkcja Android 10 korzysta z uczenia maszynowego i, podobnie jak napisy generowane w czasie rzeczywistym, nie przetwarza danych na serwerach Google.

 

Bezpieczeństwo i ochrona prywatności w nowym Androidzie

Prywatność wydaje się być kolejnym ważnym elementem systemu operacyjnego Android 10. Godne uwagi ulepszenia ukierunkowane na ochronę prywatności użytkowników obejmują ulepszone udostępnianie lokalizacji, które pozwala nam teraz udostępniać naszą lokalizację tak długo, jak korzystamy z danej aplikacji i automatycznie zatrzymuje się, jak tylko z niej wyjdziemy. Jest to raczej podobne do udostępniania lokalizacji przez iOS i jest to świetna funkcja zapewniająca każdemu z nas spokój ducha.

 

Natywna obsługa składanych urządzeń z Androidem 10

Android 10 natywnie obsługuje urządzenia, które mogą stać się kolejną wielką rewolucją – nie tylko dla Androida, ale także dla całej sceny mobilnej. Jedną z ważnych w tym kontekście funkcji Androida 10 jest Ciągłość Ekranu (z angielskiego Screen Continuity), która ma działać z grubsza tak jak sugeruje to jej nazwa, tzn. pozwalać nam płynnie przenosić bieżącą aktywność między różnymi wyświetlaczami.

Granie w grę na małym wyświetlaczu telefonu automatycznie i płynnie powiększy ją na większym ekranie, jeśli rozłożymy urządzenie. Widzieliśmy to już w akcji na Samsung Galaxy Fold, ale świetnie, że standardowy Android domyślnie uwzględnia tę funkcję już na starcie.

, Recenzja systemu operacyjnego Android 10: Wszystkie nowe funkcje i ulepszenia

Bezproblemowe aktualizacje w tle

W Androidzie 10 Google pozwala niektórym elementom systemu aktualizować się w tle, gdy tylko odpowiednia aktualizacja będzie dostępna, tak jak robią to aplikacje na Androida.

Wszystkie najnowsze poprawki w zakresie bezpieczeństwa, ochrony prywatności i ulepszenia spójności pojawią się na naszym telefonie bez konieczności jego ponownego uruchamiania, co na pewno jest miłym i pomocnym posunięciem ze strony Google, które pochwalamy. Spowodowałoby to odciążenie niektórych ważniejszych aktualizacji Google i odejście od producentów Androida, którzy zwykle notorycznie powoli wdrażają odpowiednie aktualizacje na swoje telefony.

 

Cyfrowe samopoczucie” i kontrola rodzicielska

Poprawiono cyfrowe samopoczucie w systemie Android 10. Ta nowa mini funkcja, zwana też Trybem Skupienia (z angielskiego Focus Mode), pozwala zidentyfikować rozpraszające aplikacje i wyciszyć wszelkie płynące z nich powiadomienia, tak długo, jak uruchomiony jest wspomniany tryb skupienia. W ten sposób możemy odpocząć od niepotrzebnych wiadomości e-mail i wyciszyć powiadomienia promocyjne dotyczące kolejnej już gry mobilnej, której najwyraźniej jesteśmy fanem, choć o tym nie wiemy.

Kolejnym nowym dodatkiem do „cyfrowego samopoczucia” (z angielskiego Digital Wellbeing) jest tak zwany Family Link, który pozwala kontrolować czas ekranu urządzeń z Androidem, z których korzystają nasze dzieci. Gdy twoje dziecko osiągnie ustalony limit czasu spędzony przy ekranie w niektórych aplikacjach, nie będzie mogło dłużej używać tych aplikacji tego dnia, chyba że dasz im 5 minut więcej, naciskając trafnie nazwany przycisk Czas bonusowy (z angielskiego Bonus Time).

, Recenzja systemu operacyjnego Android 10: Wszystkie nowe funkcje i ulepszenia

Wnioski i konkluzje na temat systemu Android 10

Jeśli nowy system operacyjny Android 10 jest czymkolwiek, to na pewno dowodem na to, że software można w dzisiejszych czasach poprawiać i ulepszać bez konieczności jego rewolucjonizowania.

Musimy przyzwyczaić się do tego typu „poważnych” aktualizacji Androida – system operacyjny Google jest wystarczająco dojrzały i prawdopodobnie nie uzyskałby tak wielu właściwości jak wersje Androida z przeszłości. Nie ma w tym nic złego i chociaż z pewnością pozbawiłoby nas to ekscytacji związanej z ważnymi aktualizacjami oprogramowania na froncie Androida, jest to dobry znak dla nas jako konsumentów. Oznacza bowiem, że Android jako system operacyjny jest dziś bliski ideału.

 

 

Źródło: phonearena.com