Qualcomm ukarany grzywną 242 miliony euro za ‘drapieżną politykę cenową’

, Qualcomm ukarany grzywną 242 miliony euro za ‘drapieżną politykę cenową’

, Qualcomm ukarany grzywną 242 miliony euro za ‘drapieżną politykę cenową’Grzywnę wystosowano wobec firmy dzięki „uprzejmości” Komisji Europejskiej

Co należy wiedzieć?

  • Komisja Europejska nakłada na Qualcomm karę grzywny w wysokości 242 mln euro.
  • Oskarżenie dotyczy prowadzenia „drapieżnej polityki cenowej” dla swoich chipów 3G.
  • UE twierdzi, że celem Qualcomm było wypchnięcie konkurentów z rynku.

Qualcommm obciążone grzywną za nieuczciwą konkurencję

Qualcomm znalazł się w nieciekawej sytuacji. Dlaczego? Dnia 17 lipca tego roku Komisja Europejska opublikowała komunikat prasowy, w którym ogłosiła nałożenie na producenta chipów karę grzywny w wysokości aż 242 mln euro. Zdaniem rzeczników UE, kara ta wynika z aktywnej chęci wypchnięcia przez Qualcomm konkurencji z rynku dla swoich chipów z pasmem podstawowym 3G poprzez oferowanie ich po zaniżonych cenach.

Powołując się na słowa komisarz UE, Margrethe Vestager:

Procesory typu baseband to kluczowe komponenty, dzięki którym urządzenia mobilne mogą łączyć się z Internetem. Qualcomm sprzedawał te produkty swoim kluczowym klientom po cenie niższej od kosztów wyrobu, z zamiarem wyeliminowania rynkowej konkurencji. Strategiczne prowadzone przez Qualcomm działania w tym zakresie uniemożliwiły zaistnienie konkurencji oraz innowacji na tymże rynku, ograniczając jednocześnie wybór dla konsumentów w sektorze charakteryzującym się dużym popytem i potencjałem dla innowacyjnych technologii. Zważywszy na fakt, iż takie postępowanie jest to nielegalne w świetle unijnych przepisów antymonopolowych, Komisja Europejska postanowiła ukarać Qualcomm karą grzywny w wysokości 242 milionami euro”.

Qualcomm chciał zmonopolizować rynek 3G?

Pomiędzy rokiem 2009 a 2011 Qualcomm cieszył się udziałami w rynku globalnym na poziomie około 60% w przypadku układów 3G. Co ciekawe, 60% to nie tylko sama liczba, ale także około trzykrotność udziału w rynku największego konkurenta firmy w tamtym czasie.

Jak czytamy dalej w komunikacie prasowym UE:

Dominacja rynku jako taka nie jest nielegalna w świetle unijnych przepisów antymonopolowych. Dominujące przedsiębiorstwa mają jednak szczególną odpowiedzialność, aby nie nadużywać swojej silnej pozycji rynkowej poprzez ograniczanie konkurencji na rynku, na którym dominują lub na osobnych rynkach”.

Chociaż posiadanie pozycji dominującej na rynku nie jest samo w sobie nielegalne, według doniesień UE, Qualcomm stosował „drapieżną politykę cenową” w latach 2009-2011. W szczególności UE zauważa, że firma sprzedawała procesory producentom takim jak Huawei czy ZTE poniżej kosztów, aby pochłonąć więcej rynku i móc oferować swoje produkty po cenach, na które konkurenci zwyczajnie nie mogli sobie pozwolić.

Grzywna w wysokości 242 mln EUR nie jest może małą liczbą, ale warto mieć na uwadze, że w porównaniu z obrotem Qualcomm w 2018 roku, odzwierciedla ona jedynie 1,27% zasobów firmy.

 

Źródło: androidcentral.com