Mapy Google wyświetlają obecnie miliony fałszywych firm w aplikacji

, Mapy Google wyświetlają obecnie miliony fałszywych firm w aplikacji

Setki tysięcy fałszywych firm jest dodawanych do bazy aplikacji Google Maps każdego miesiąca!

, Mapy Google wyświetlają obecnie miliony fałszywych firm w aplikacji

Najważniejsze rzeczy – w skrócie:

  • Szacuje się, że Mapy Google mogą udostępniać aż 11 milionów fałszywych informacji o firmach, zgodnie z dochodzeniem przeprowadzonym przez amerykański dziennik Wall Street Journal.
  • Głównymi przedsiębiorstwami, których to dotyczy, są wykonawcy, serwisanci i usługi holowania samochodów.
  • Google pracuje nad zwalczaniem tych fałszywych firm i możemy mu w tym pomóc zgłaszając nieprawdziwe oferty, gdy na takie natrafimy.

Fałszywe firmy w Google Maps

Bądźmy czujni następny razem, gdy będziemy chcieli skontaktować się z firmą znalezioną w Mapach Google, ponieważ istnieje ona szansa, że może ona nie istnieć, przynajmniej w prawnym znaczeniu tego słowa. W dochodzeniu przeprowadzonym przez amerykański dziennik Wall Street Journal szacuje się, że obecnie w bazie danych aplikacji Google Maps znajduje się aż 11 milionów fałszywych firm, a co miesiąc dodawanych do tej listy są setki tysięcy nowych, nieprawdziwych ofert. Oszuści używają nie tylko fałszywych adresów, ale także fałszywych numerów, które przekierowują nas do konkurencyjnych firm.

Autorzy artykułu opublikowanego w Wall Street Journal stwierdzają na podstawie swojego dochodzenia, że aż 13 z 20 najlepszych wyników szukania dla hydraulików w Nowym Jorku wyświetlało firmy z fikcyjnymi adresami. Spośród tej dwudziestki, tylko dwie firmy były prawnie zarejestrowanymi działalnościami i stosowały się do wytycznych Google, oferując fizyczną lokalizację otwartą dla klientów.

Dlaczego rejestrujemy nieprawdziwe firmy w Mapach Google`a?

Tym, co czyni ten problem jeszcze bardziej zagmatwanym, jest fakt, że większość tych fałszywych ofert dotyczy kategorii biznesowych wysokiego ryzyka, w tym wykonawców, serwisantów i usług holowania samochodów. Są to firmy, z którymi zazwyczaj kontaktujemy się w nagłych wypadkach, bez czasu na sprawdzanie, czy dany działalność działa w legalny sposób, czy też nie.

, Mapy Google wyświetlają obecnie miliony fałszywych firm w aplikacji

Oszustwa w Internecie to temat rzeka i pewnym pozostaje, że istnieją nie od dziś.  Zważywszy jednak na powszechność tego typu praktyk w Mapach Google, można by pomyśleć, że systemem aplikacji da się łatwo manipulować, co z kolei pomaga oszustom naciągać klientów łatwiej niż kiedykolwiek przedtem. Chociaż zjawisko oszustwa w aplikacji Google Maps przysparza wiele frustracji użytkownikom, szkodzi również lokalnym firmom, które tracą w ten sposób potencjalnych klientów na rzecz internetowych krętaczy.

CZYM JEST GOOGLE PAY PASS?

Firmy zazwyczaj podlegają obowiązkowej weryfikacji przez Google dokonywanej za pomocą specjalnego kodu, który jest wysyłany pocztą elektroniczną, zwykłą pocztą lub przekazywany przez telefon. Jak widać, taki schemat nie stanowi zbyt dużego wyzwania dla oszustów używających fałszywych adresów i numerów telefonów.

Stanowisko Google`a w sprawie fikcyjnych firm

Google odniósł się do problemu nieprawdziwych adresów w dedykowanym wpisie na blogu, w którym opisuje sposób, w jaki firma zamierza zwalczać fałszywe działalności biznesowe. Niestety, techniki te nie mogą być publicznie udostępnione, ponieważ pomogłoby to tylko oszustom próbującym je obejść.

Google udostępniło jednak 3 miliony fałszywych profili biznesowych, a ponad 90 procent z nich usunięto, zanim użytkownicy mogli je nawet zobaczyć. Z firm, które zostały usunięte, 85% usunięć miało charakter wewnętrzny, a 250 tysięcy firm usunięto po zgłoszeniu ich fałszywego profilu przez użytkowników.

Jednym z najlepszych sposobów weryfikacji firm w Internecie jest weryfikacja, której autorami są sami użytkownicy globalnej sieci. Dlatego właśnie Google udostępnia formularz pomagający rozwiązać ten problem, a nawet zgłosić naruszenie dla wielu firm jednocześnie.

Przeczytaj o trybie Incognito w Mapach Google

 

Źródło: androidcentral.com