Google oficjalnie kończy z produkcją własnych tabletów

, Google oficjalnie kończy z produkcją własnych tabletów

A więc to prawda: Pixel Slate to ostatni tablet produkcji Google. Informacje te zostały niedawno potwierdzone przez zarządcę do spraw sprzętu firmy, Ricka Osterloha, który powiedział również, że Google będzie nadal wspierać swoich partnerów, którzy zdecydują się na wydanie spod swojego skrzydła nowych tabletów.

, Google oficjalnie kończy z produkcją własnych tabletów

Google wycofuje się z produkcji tabletów, co dalej?

Zamiast tego Google jest zdeterminowany, by wejść na poważnie w biznes laptopów, jak zauważa Osterloh. Wiadomości o odejściu od produkcji tabletów przez Google obiegły media zaledwie kilka godzin przed tym, jak SVP Google Devices & Services został zmuszony do przedstawienia i wyjaśnienia sytuacji.

Raport opublikowany w serwisie ComputerWorld wspomina, że Google zdecydował się niedawno zrezygnować z dwóch projektów tabletów działających w oparciu o system operacyjny Android, pomimo że nie były one tak daleko rozwinięte w procesie rozwoju. Chociaż prawdą jest, że Google zrezygnował z planów dotyczących sequelu dla Pixela Slate, wygląda na to, że firma ma zamiar kontynuować obsługę swojego ostatniego tabletu przez długi czas (tj. przynajmniej do 2024 roku), zważywszy że sprzęt jest obecnie używany przez wielu konsumentów, klientów korporacyjnych i sektor edukacji.

Czy Google niszczy Waze?

Oba projekty tabletów rozwijane w Google były mniejsze niż obecny Pixel Slate, ale firma nie była usatysfakcjonowana wynikami testów QA i postanowiła całkowicie wstrzymać prace w tym zakresie. Oba tablety miały trafić na sklepowe półki do końca bieżącego roku, ale w środę ludzie pracujący nad projektem opublikowali komunikat, w którym stwierdza się, że urządzenia te nigdy nie ujrzą światła dziennego.

Przyczyny zmiany kierunku działalności Google`a

Najwyraźniej Google uznał, że tablety nie są zbyt rozbudowane w porównaniu z modelem Pixel Slate – tabletem z systemem operacyjnym Chrome OS, który spotkał się z chłodnym przyjęciem zarówno przez media, jak i konsumentów z powodu problemów z oprogramowaniem. Jest to prawdopodobnie jedna z przyczyn niedawnej decyzji Google o skupieniu się na sprzęcie z oprogramowaniem Chrome OS, takim jak laptopy, zamiast próbować zoptymalizować oprogramowanie na tablety. Google prawdopodobnie spodziewał się, że będzie w stanie konkurować z rodziną iPada wkrótce po wydaniu Pixela Slate, ale decyzja o opuszczeniu rynku tabletów mówi nam, że firma nie jest jeszcze gotowa na rywalizację z Apple w tej dziedzinie.

Nowe projekty marki Google

Szukając pozytywów tej decyzji, rzecznik Google potwierdził, że Pixelbook 2 pozostaje jak najbardziej aktualnym projektem i że powinniśmy się spodziewać się jego premiery do końca 2019 roku. Oczywiście, znając dość wolicjonalny rynek technologii konsumenckiej, plany te mogą ulec po drodze zmianie, ale stanowi swojego rodzaju pocieszenie fakt, że Google rozważa zastąpienie porzuconych tabletów czymś innym, z czym moglibyśmy się związać.

Patrząc na to wszystko z pewnym dystansem, można zauważyć, że oświadczenie Google ma głównie na celu uspokoić obecnych posiadaczy tabletu Pixel Slate, że Google ich nie porzuca i że nadal będą oni otrzymywać operacyjne wsparcie od giganta z Doliny Krzemowej. Jest to również ważny sygnał dla partnerów Google, że firma będzie dalej inwestować w każdy niezależny projekt obejmujący tablety pomimo zamierzonego skupienia swojej uwagi na laptopach. Niestety, fakt, że Google jako pierwszy zrezygnował z tabletów z systemem operacyjnym Chrome OS, wcale nie budzi zaufania – ani u konsumentów, ani u samych partnerów. Nie będzie więc wielkim zaskoczeniem, gdy niektórzy z partnerów Google również porzucą tonący statek z tabletami.

 

 

Źródło: phonearena.com