Już jest – nowy budżetowy smartfon Sony! Xperia L3 to potencjalny produkt dla miłośników marki szukających oszczędnych rozwiązań

, Już jest – nowy budżetowy smartfon Sony! Xperia L3 to potencjalny produkt dla miłośników marki szukających oszczędnych rozwiązań

, Już jest – nowy budżetowy smartfon Sony! Xperia L3 to potencjalny produkt dla miłośników marki szukających oszczędnych rozwiązańDo duetu składającego się z flagowego modelu Sony Xperia 1 i średnio-półkowej Xperii 10 dołączył właśnie telefon Xperia L3. Urządzenie to ma za zadanie uzupełnić ofertę Sony o niższe spektrum cenowe, ale co dokładnie dostajemy w ramach tego podstawowego sprzętu? Cóż, pora się o tym przekonać!

Budowa Sony Xperia L3

Xperia L3 podąża za swoimi świeżo wydanymi kuzynami jeśli chodzi o design, ale w jakiś sposób udaje jej się mieć jeszcze bardziej nudną budowę niż wcześniej. W tym modelu Sony wraca do tego, co robi najlepiej, czyli do umieszczania masywnych obramowań wokół ekranów swoich telefonów. Dostajemy przyzwoite rozmiary górnych i dolnych ramek, które idealnie pasują do smartfonu z 2016 roku, a przypomnijmy, że mamy obecnie rok 2019. Gwoli wyjaśnień, to wspomniane obramowanie niezgrabnie otacza 5,7-calowy wyświetlacz LCD o proporcjach ekranu 18:9.

Szukając pozytywów całej tej sytuacji, taka budowa powinna oznaczać, że telefon będzie dość poręczny, choć jeśli zamierzacie trzymać go w przedniej kieszeni, jego wysokość może okazać się problemem. Na całe szczęście Sony było na tyle hojne, by nadać nieco wytrzymałości wyświetlaczowi w Xperii L3 za pomocą szybki Corning Gorilla Glass 5.

Tył obudowy tego urządzenia jest równie przewidywalny jak przód, z dwoma aparatami fotograficznymi schowanymi w lewym górnym rogu płaskiego tylnego panelu. Pomimo posiadania dwóch aparatów, znajdziemy tu tylko jeden czujnik 2MP używany do rozpoznawania głębi obrazu. Dla przeciętnego zjadacza chleba oznacza to mniej więcej tyle, że będziemy mogli wykonywać zdjęcia w trybie portretowym za pomocą głównego aparatu 13MP. Tymczasem z przodu czeka na nas aparat do selfie strzelający zdjęcia o rozdzielczości 8MP.

Czytnik odcisków palców w smartfonie Xperia L3 znajduje się z boku urządzenia, w miejscu, w którym kciuk powinien być w stanie go naturalnie dosięgnąć. Ciekawą decyzją firmy Sony jest oddzielenie czytnika linii papilarnych od przycisku zasilania. To powinno umożliwić szybkie sprawdzenie powiadomień bez odblokowywania telefonu, ale przydatność tej funkcji jest dość wątpliwa.

Sony nie czuł najwyraźniej szczególne wielkiej inspiracji w stosunku do kolorów, oferując Xperię L3 w wariantach srebrnym, czarnym i złotym.

, Już jest – nowy budżetowy smartfon Sony! Xperia L3 to potencjalny produkt dla miłośników marki szukających oszczędnych rozwiązań

Sprzęt i oprogramowanie Xperia L3

Można śmiało powiedzieć, że wnętrze Xperii L3 dobrze pasuje do jej nudnej obudowy. Centrum operacji w tym nowym smartfonie jest trzyrdzeniowy procesor MediaTek P22 SoC. Ten chipset jest poniekąd porównywalny do średnio-półkowej platformy mobilnej Snapdragon 625 Qualcomm, co oznacza, że powinien poradzić sobie z codziennymi zadaniami z łatwością, aczkolwiek nie oczekujmy niczego niesamowitego w kwestii wydajności.

Biorąc pod uwagę, że Sony promuje ten telefon jako „nastawiony na rozrywkę”, chipset znajdujący się wewnątrz Xperii L3 ma sens, o ile czyjąś ideą rozrywki nie jest granie w wymagające, trójwymiarowe gry mobilne. Mimo to, tak długo, jak będziemy trzymać się oglądania filmów i słuchania muzyki w aplikacji Spotify, nie powinniśmy mieć większych powodów do narzekań.

Pamięć Ram nowego smartfonu L3

Nie wspomniano do tej pory słowem o pamięci RAM i dostępnych opcjach wbudowanej pamięci wewnętrznej dla Xperii L3, ale optymalnie należy się spodziewać 3 GB pamięci RAM i 32 lub 64 GB pamięci wewnętrznej, biorąc pod uwagę segment, w którym znajduje się ten telefon.

Bateria i szybkie ładowanie w Xperia L3

Aby wszystko działało sprawnie i bez awarii, Xperia L3 została wyposażona w przyzwoitą baterię o pojemności 3 300 mAh, która w połączeniu ze stosunkowo małym wyświetlaczem powinna zapewniać trwały czas pracy na jednym ładowaniu. Aby zapewnić ciągłość działania baterii w całym okresie użytkowania telefonu, firma Sony stosuje proces ładowania o skomplikowanej nazwie Xperia Adaptive Charging w celu kontrolowania szybkości ładowania baterii w swoich smartfonach. L3 obsługuje również funkcję USB Power Delivery, która jest standardem szybkiego ładowania, podobnym do Fast Charge oferowanym przez Qualcomm.

Oprogramowanie L3

O ile dotychczasowe specyfikacje omówione w tym artykule mogą nie wydawać się – co tu dużo mówić – nad wyraz ekscytujące, nie są one jednocześnie nazbyt rozczarowujące. Nieco gorzej ma się to wszystko jeśli chodzi o oprogramowanie Xperii L3. Z nieznanych nam powodów, których nie jesteśmy w stanie nawet logicznie wyjaśnić, Sony zdecydował się wydać zupełnie nowy smartfon w 2019 roku, ale działający w oparciu o system operacyjny Android 8.0 Oreo! Nawet nie jego bardziej zaktualizowaną wersję Android Oreo 8.1, ale dawno już zapomnianą 8.0! Naprawdę nie ma usprawiedliwienia dla tej decyzji zarządu Sony. Jest to niewątpliwie cios poniżej pasa dla każdego, kto dba o oprogramowanie, będące przecież znaczącą częścią bazy użytkowników Androida.

 

Cena i data premiery Sony Xperia L3

Sony twierdzi, że cena Xperii L3 będzie zależeć od rynku (szokująca wiadomość!) i nie mówi dokładnie, które rynki będą mogły żonglować tym budżetowym smartfonem. I tu właściwie leży ostatnia kwestia, jaką chcielibyśmy poruszyć przy okazji omawiania modelu L3. Połączenie słów „budżetowy” i „Sony” jest już z założenie dość dziwne, biorąc pod uwagę, że strategia cenowa firmy zwykle zawyża wartość oferowanych przez nią urządzeń, sprawiając tym samym, że są one źle odbierane przez szerokie grono odbiorców. W efekcie wątpimy szczerze, by Xperia L3 została wyceniona w taki sposób, aby zachęcić użytkowników do korzystania właśnie z niej, aniżeli z urządzeń konkurencji.

Ogólnie rzecz biorąc, samo istnienie tego modelu jest dla nas nie do końca zrozumiałe i na pierwszy rzut oka wygląda na to, że Sony zdecydowało się pospiesznie włączyć budżetowy model telefonu do swojej nowej linii smartfonów.

Na koniec przyjrzymy się, jak całość prezentuje się od strony technicznej. Poniżej znajduje się lista podstawowych specyfikacji dla modelu Sony Xperia L3:

  • System operacyjny: Android 8.0 Oreo
  • Wyświetlacz: 7” 720 x 1440 pikseli
  • Aparat: 13 MP z tyłu / 8 MP z przodu
  • Procesor: MediaTek Helio P22, ośmiordzeniowy, 2000 MHz
  • Bateria: pojemność 3,300 mAh

 

 

Źródło: phonearena.com