Ile baterii zaoszczędzimy potencjalnie z trybem ciemnym na Androidzie Q?

, Ile baterii zaoszczędzimy potencjalnie z trybem ciemnym na Androidzie Q?

, Ile baterii zaoszczędzimy potencjalnie z trybem ciemnym na Androidzie Q?

Zintegrowany, ogólnosystemowy tryb ciemny (ang. dark mode) – to jedna z najbardziej przełomowych nowych funkcji, które powinny pojawić się razem z premierą Androida Q jeszcze w tym roku. Podekscytowani? Bo jest czym! Chociaż całkowicie czarny interfejs nie wygląda szczególnie radośnie, ma wiele zalet, które wszyscy możemy docenić: na przykład to, że zmniejsza zmęczenie oczu. W tym artykule omówimy jednak inną korzyść wynikającą z takiego mrocznego motywu – jego potencjału do poprawy żywotności baterii telefonu.

Ta zdolność oszczędzania energii dotyczy w szczególności urządzeń z ekranami OLED: gdzie każdy piksel jest oświetlany indywidualnie, a im ciemniejszy, tym mniej pobiera energii. Czarne piksele OLED są praktycznie wyłączone. W związku z tym systemowy tryb ciemny zdecydowanie poprawiłby żywotność baterii w takim telefonie, ale o jak dużej oszczędności tutaj mówimy?

Test trybu ciemnego w Android

, Ile baterii zaoszczędzimy potencjalnie z trybem ciemnym na Androidzie Q?
Wszystkie testy były wykonywane na smartfonie Google Pixel 3, który posiada wbudowany tryb dark mode

Aby odpowiedzieć na to pytanie, wzięliśmy nasz sprawdzony telefon Google Pixel 3 i ustawiliśmy jego ekran na stałą jasność 200 nitów – typową średnią wartość. Następnie zaobserwowaliśmy, jak zmieniło się zużycie energii przez telefon po zmianie domyślnego wyglądu interfejsu na ciemny motyw. Pomiary zostały wykonane przy użyciu narzędzia Basemark Power Assessment Tool, które jest wyspecjalizowanym urządzeniem sprzętowym monitorującym zużycie energii w czasie rzeczywistym i rejestrującym je z dokładnością do miliwata.

Ponieważ nie mamy Androida Q działającego na naszym Pixelu 3, musieliśmy symulować wygląd ciemnego trybu w taki czy inny sposób. Kiedy było to możliwe, używaliśmy opcji ciemnego motywu wbudowanego w Android 9.0 Pie, a na ekranach, na których funkcja ta nie działała, korzystaliśmy z opcji „Odwróć kolory” dostępnej na Androidzie.

Rezultat testu Dark Mode: aż do 50% oszczędzonej baterii dla natywnych aplikacji

Rozpoczęliśmy nasze testy od monitorowania zużycia energii przez interfejs. Wykonywaliśmy zadania takie jak otwieranie książki telefonicznej, funkcji wybierania numeru i listy ostatnich połączeń, otwieranie szuflady aplikacji i menu ustawień, szybkie wyszukiwanie w Google i przewijanie wyników. Nasz Pixel 3 był przez cały czas podłączony do Wi-Fi. Oto pomiary mocy, jakie otrzymaliśmy:

, Ile baterii zaoszczędzimy potencjalnie z trybem ciemnym na Androidzie Q?

EKRAN POŻERA MNÓSTWO ENERGII W TELEFONIE!

Średnio, przeglądanie interfejsu i podstawowych aplikacji wbudowanych w smartfon Pixel 3 zużywało o 30% mniej energii, gdy zastosowaliśmy ciemny motyw – oszałamiający wynik! I pamiętajcie, że mówimy tu o uśrednionej liczbie. Wyświetlanie niektórych ekranów, na których dominują białe linie – na przykład nasza książka telefoniczna – przyciągnęła o 50% mniej energii po zastosowaniu ciemnego motywu.

Zwróćcie też uwagę, że liczby na wykresach odzwierciedlają całkowite zużycie energii telefonu, nie tylko wyświetlacza. Dzięki temu nasze wyniki są bardziej realistyczne i wskazują na potencjał oszczędności energii w ciemnym trybie w porównaniu do monitorowania wyłącznie samej mocy pobieranej przez wyświetlacz.

Tryb ciemny pozwala oszczędzić do 20% baterii dla zewnętrznych aplikacji

Oczywiście ludzie nie tylko patrzą na szufladę aplikacji swojego telefonu. Dużo więcej czasu spędzamy na samym korzystaniu z aplikacji, dlatego też zmierzyliśmy zmianę w poborze mocy w kilku popularnych aplikacjach – zakładając, że tryb ciemności Androida Q również wpłynie na te apju. Oto, do czego udało nam się dojść:

, Ile baterii zaoszczędzimy potencjalnie z trybem ciemnym na Androidzie Q?

Żeby nie było niedomówień: ponieważ wiele popularnych aplikacji, w tym Facebook i Instagram, nie ma wbudowanego ciemnego motywu, użyliśmy systemowej sztuczki „Odwróć kolory”, aby zasymulować tryb ciemny. Pozwala on odwracać kolory na zdjęciach – nie w taki sposób, w jaki zachowywałby się prawdziwy dark mode – ale zakładamy, że nie miało to znaczącego wpływu na nasze testy. Niektóre zdjęcia wymagają nieco większego nakładu mocy w odwróconych kolorach, inne pochłaniają nieco mniej, tak więc summa summarum różnice między ciemniejszymi i jaśniejszymi zdjęciami na dłużą metę się równoważą.

Jeśli chodzi o wyniki, możemy powiedzieć, że o 14.8% większa trwałość baterii to znaczące osiągnięcie, zwłaszcza, gdy nie są do tego wymagane żadne zmiany sprzętu. Do tego są to tylko przybliżone szacunki. Niektóre aplikacje wykazywały większy potencjał oszczędzania energii: największy spadek zapotrzebowania na energię zaobserwowano w aplikacji Facebook Messenger, czyli apce o jasnym, białym tle na wszystkich wyświetlaczach. W tym przypadku ciemny motyw spowodował oszczędność baterii rzędu około 20%. Z kolei na Pintereście oszczędność ta wynosiła około 10%, co nie było zaskoczeniem, gdy większość ekranu jest wypełniona obrazami, na które ciemny motyw nie ma za bardzo wpływu.

, Ile baterii zaoszczędzimy potencjalnie z trybem ciemnym na Androidzie Q?
Musieliśmy symulować wygląd ciemnego trybu w aplikacjach poprzez odwrócenie kolorów wyświetlania

Możecie zauważyć, że niektóre popularne aplikacje nie zostały wymienione. W naszych testach postanowiliśmy nie uwzględniać takich serwisów jak YouTube czy Google Chrome, ponieważ nie korzystają one z ciemnego motywu. Prawie cała moc zużywana przez YouTube jest wynikiem odtwarzania wideo, zaś tryb ciemny w Chrome nie wpłynie na faktyczny wygląd witryn wypełniających ekran, sądząc po sposobie, w jaki ciemny motyw działa w eksperymentalnych wersjach Chrome na PC.

Wniosek: chcemy mieć ogólnosystemowy Dark Mode w Androidzie!

OGÓLNOSYSTEMOWY TRYB CIEMNEGO EKRANU PRZEŁOŻY SIĘ NA LEPSZĄ ŻYWOTNOŚĆ BATERII DLA WIELU UŻYTKOWNIKÓW ANDROIDA

 

Dark Mode w Androidzie

Jak pokazują nasze testy, znaczna ilość energii zużywanej przez telefon podczas użytkowania jest inwestowana w oświetlanie wyświetlacza, a wiele popularnych aplikacji wybiera wyświetlanie czarnego tekstu na białym tle, pochłaniając przez to spore nakłady mocy w naszych smartfonach . Dlatego właśnie wprowadzenie trybu ciemnego w Androidzie wydłuży żywotność baterii telefonów z wyświetlaczem OLED.

Niemniej, tak jak w przypadku wielu rzeczy, obowiązują pewne warunki i zasady. Przede wszystkim wzrost żywotności baterii będzie znaczący tylko wtedy, gdy tryb Android Q Dark Mode zostanie zastosowany globalnie (czyli ogólnosystemowo) zarówno w aplikacjach natywnych, jak i oprogramowaniu innych firm. Dzieje się tak dlatego, że spędzamy więcej czasu w aplikacjach niż w szufladzie aplikacji. Ponadto oszczędność energii zależy w dużym stopniu od sposobu użytkowania telefonu. Jeśli w większości używacie Waszego telefonu do wysyłania SMS-ów do znajomych lub sprawdzania mediów społecznościowych, zyski z baterii będą znakomite. Jeśli natomiast oglądanie telefonie masę filmów z YouTube’a, korzyści płynące z takiego rozwiązania będą – dla odmiany – minimalne.

W każdym razie, posiadanie ogólnosystemowej opcji dark mode w Androidzie Q nikomu nie zaszkodzi, a jeśli Google natywnie wbuduje takie ulepszenie w swój system operacyjny, kwestią czasu pozostanie, zanim inni producenci smartfonów z Androidem wprowadzą go na swoje urządzenia.

 

Źródło: phonearena.com