Jak twierdzi ich kierownictwo, Huawei nie pracuje nad własną alternatywą dla Androida

, Jak twierdzi ich kierownictwo, Huawei nie pracuje nad własną alternatywą dla Androida

Huawei P20 i P20 Pro korzystające z Androida 8.1 Oreo

Już od jakiegoś czasu krążyły plotki że podążając w ślady Samsunga, Huawei pracuje nad własną alternatywą dla Androida. Jednak dzisiaj, po premierze EMUI 9.0 bazującego na Android 9 Pie, dyrektor działu oprogramowania dla klientów biznesowych Huaweia, Dr. Wang Chenglu, odpowiedział na kilka pytań na ten temat i potwierdził że firma nie ma takich planów.

Chenglu stwierdził również że jako że firma ciężko pracuje nad EMUI, stworzenie własnego, nowego systemu operacyjnego nie byłoby takie trudne – jednak Huawei ma świadomość że prawdziwym problemem byłby brak swoistego ekosystemu aplikacji. Android po latach dominacji na rynku smartfonów stworzył dość ogromny ekosystem pełen aplikacji, podobny do tego do którego przyzwyczaili się klienci korzystający z Apple’owskiego iOS. W związku z tym, jeśli Huawei wypuściłby własny mobilny system operacyjny, prawdopodobnie miałby takie same problemy jak Tizen Samsunga czy nawet Windows Phone i Windows 10 Mobile od Microsoftu. Ale to nie koniec potencjalnych problemów.

Poza potrzebą aplikacji, nowiutki system operacyjny wymagałby szeregu porozumień między Huawei a jego partnerami, o operatorach sieci którzy prawdopodobnie sprzedawaliby smartfony nie wspominając.

Koniec końców, mimo że własny system operacyjny bezsprzecznie przyniósłby korzyści Huawei’owi pod postacią zwiększonej kontroli i mniejszej zależności od Google, wygląda na to że wejście w rynek smartfonów z nowym systemem w tym momencie nie byłoby zbyt sensowną decyzją biznesową, nawet jeśli Huawei ostatecznie zdetronizuje Samsunga i zdobędzie pozycję wiodącego światowego producenta smartfonów.

Źródło: www.phonearena.com