Apple wyprzedza Qualcomm, rozpoczyna produkcję 7nm podzespołów o wiele wcześniej

, Apple wyprzedza Qualcomm, rozpoczyna produkcję 7nm podzespołów o wiele wcześniej

Dwóch największych producentów procesorów, Qualcomm i MediaTek, musi opóźnić swoje najnowsze podzespoły przez “zaporowo wysokie” koszty opracowania nowej generacji procesu 7nm który oferowałby 20% do 30% wyższą wydajność.

Konkretnie Qualcomm będzie musiał opóźnić najnowszy procesor, prawdopodobnie o nazwie Snapdragon 855, aż do wczesnego 2019, co jest świetną wiadomością dla konkurentów takich jak Apple.

Firma zlokalizowana w Cupertino ukaże swoje najnowsze iPhone’y już za tydzień, 12 września, i w szystkie trzy spodziewane iPhone’y będą korzystały z 7nm procesora. Wszystkie te potężne, nowe procesory w iPhone’ach są wyprodukowane przez wytwórnię TSMC.

Póki co, Huawei jest jedynym innym konkurentem który ma gotowy własny procesor 7nm; niedawno zapowiedziany Kirin 980. Huawei oznajmił że wydał około 300 mln $ na badania i opracowanie nowego procesu produkcyjnego, i że było to największe wyzwanie z którym musiała zmierzyć się firma. Huawei prawdopodobnie będzie drugą firmą, po Apple, która będzie oferować telefon z czipem 7nm. Telefon nazywa się Huawei Mate 20 Pro i będzie zaanonsowany 16 października w Londynie.

Jeśli chodzi o resztę, wygląda na to że wytwórnie półprzewodników raczej koncentrują się na ulepszeniu produkcji obecnej i starszej generacji czipów 12nm/14nm używanych w telefonach z wyższej średniej półki. To właśnie ten segment telefonów ma spotkać największy wzrost w najbliższych miesiącach i wiele firm uważa że takie podzespoły zapewniają “wystarczającą” moc obliczeniową smartfonom.

Niektóre firmy, takie jak Globalfoundries nawet całkowicie zatrzymały swoje plany czipów 7nm FinFET. “Globalfoundries restrukturyzuje swoje portfolio technologiczne aby zwiększyć koncentrację na dostarczaniu różnorodnych ofert klientom w rynkach szybkiego wzrostu”, oznajmiła firma mając na myśli czipy 12nm/14nm.

Mając to wszystko na uwadze, wygląda na to że czeka nas duża różnica w wydajności pomiędzy telefonami z wyższej półki. Apple w szczególności jako pierwsze wypuści 7nm na rynek w dużej ilości – i może mieć sporą przewagę nad całą resztą.

Źródło: www.phonearena.com