Rok 2015 dobiega końca. Oto najbardziej zauważalne tendencje w tegorocznych smartfonach! (cz. 1/2)

, Rok 2015 dobiega końca. Oto najbardziej zauważalne tendencje w tegorocznych smartfonach! (cz. 1/2)

(Poniżej znajduje się pierwsza z dwóch części artykułu.)

Każdy rok przynosi ze sobą małą rewolucją na rynku telefonów komórkowych i 2015 nie jest pod tym względem wyjątkiem. Na przestrzeni dwunastu miesięcy pełnych technologicznej pasji i zaciętej rywalizacji o klienta, byliśmy świadkami szeregu interesujących i nowatorskich rozwiązań w zakresie konstrukcji, sprzętu, oprogramowania i doświadczenia użytkownika, wychodzących spod skrzydeł mniej lub bardziej znanych producentów oraz ich tajnych laboratoriów badawczo-naukowych. Nic, tylko liczyć, że przyszły rok 2016 podtrzyma to wspaniałe tempo rozwoju!

Tak jak w każdej branży, pewne tendencje to zwykły ?pic na oko?, inne cechują walory czysto wizualne bądź estetyczne, jednak niektóre z nich faktycznie wnoszą nowe znaczenie dla tego, czym jest posiadanie smartfona. Ten rok przyniósł nam całkiem sporo tych ostatnich trendów, które to pozwolimy sobie omówić bardziej szczegółowo w tym artykule. Poniżej znajduje się lista tychże innowacji, których przyszłość zdaje się być zabezpieczona przynajmniej na najbliższe parę lat.

Życzymy miłej lektury i nie zapominajmy, że w świecie smartfonów pojęcie ?zenit możliwości? nie ma za bardzo racji bytu. Jeśli czytając ten artykuł dojdziesz do wniosku, że jest to najwięcej, na co stać współczesną technologię, wiedz, że istnieje spora szansa, że jesteś w błędzie ? i przekona cię o tym nadchodzący rok 2016.

 

Konstrukcja

W roku 2015 metal i szkło pozostają najbardziej popularnymi materiałami konsturkcyjnymi w większości smartfonów i tabletów z wyższej półki cenowej. Nie oznacza to jednak, że nie zaznaliśmy innowacji w tej zwycięskiej formule! Wręcz przeciwnie ? ten rok przyniósł nam w zakresie konstrukcji takie udogodnienia jak cienkie obramowanie ekranu, gustownie wyprofilowane szkło, płaski obiektyw aparatu oraz usprawniona wytrzymałość smartfonów.

, Rok 2015 dobiega końca. Oto najbardziej zauważalne tendencje w tegorocznych smartfonach! (cz. 1/2)
Sharp Aquos Crystal samodzielnie rozprawił się z obramowaniem wyświetlacza.

Wojna przeciw obramowaniu wyświetlacza

Jedną z tegorocznych tendencji jest wspomniane wcześniej zwężenie obramowania ekranu. Niezależnie, czy mówimy tu o faktycznym zmniejszeniu obramowania o dobre kilka milimetrów, czy też wykorzystaniu różnego rodzaju sztuczek optycznych i inżynieryjnej magii (jak np. reagujące na dotyk obramowanie w smartfonie ZTE Nubia Z9), producenci telefonów komórkowych wyraźnie prowadzą wojnę przeciw kantom. Skąd w nich taka wrogość do krawędzi? Cóż, po pierwsze chodzi o estetykę konstrukcji oraz inżynieryjną zręczność. Inna sprawa jest taka, że dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania urządzenia z większym ekranem mogą sprawiać wrażenie nieco bardziej kompaktowych. W gruncie rzeczy jest to jedyny ergonomiczny atut ścinania krawędzi ram ekranu, jednak trzeba powiedzieć, że jest to mocny argument. W końcu kto by nie chciał zaoszczędzić parę milimetrów za nic?

Oto kilka przykładów tego rozwiązania w praktyce [treść w języku angielskim]

Szkło o zaokrąglonych krawędziach, czyli na tropie płynnej elegancji

Innym ciekawym dodatkiem konstrukcyjnym w dzisiejszych smartfonach, jaki zyskał sobie popularność w tym roku, są szklane panele o zaokrąglonych aniżeli zaostrzonych krawędziach. Innowacja ta znana jest również jako ?2.5-wymiarowe szkło? od angielskiego ?2.5D glass?. Jak można się łatwo domyślić, sęk tkwi tu w łagodnym ścinaniu krawędzi szklanej obudowy, tak, aby nadać im odrobinę więcej głębi. Dodajmy, że mówimy tu o samym szkle, nie wyświetlaczu, chociaż intrygujący efekt optyczny, jaki dostajemy w zamian, z pewnością przełoży się na całość naszego smartfonowego doświadczenia. Nadaje on konstrukcji poczucie gładkości i płynności, gdzie szklana powłoka harmonijnie zlewa się z wyświetlaczem w jedną całość. Naszym zdaniem, tendencja ?2.5-wymiarowego szkła? ma przed sobą ładnych parę lat popularności, jako że sporo wnosi do estetycznego aspektu korzystania ze smartfonów.

, Rok 2015 dobiega końca. Oto najbardziej zauważalne tendencje w tegorocznych smartfonach! (cz. 1/2)
Widząc to, masz pewnośc, że szkło twojego smartfona pochodzi z ?dwu i pół wymiaru?.

Bunt przeciwko odstającym obiektywom aparatów

?Wybrzuszenia? kamer odstające z tyłu smartfonów niczym ogon od lat drażniły oko niejednego z nas. Co ciekawe, niezadolwenie z tego najbardziej dało o sobie znać razem z ostatnim wypuszczeniem iPhone?a 6 i iPhone?a 6 Plus. Odzew był na tyle głośny i negatywny, by dać producentom jasno do zrozumienia: my, użytkownicy, mamy dość odstających obiektywów aparatów. Apple, z całym swoim udziałem na rynku smartfonów, nie zdaje się na tę chwilę wiele robić z tego ?pospolitego ruszenia? w kontekście swojego nowego iPhone?a, jednak wiele wskazuje na to, że krytycy branży wyjdą w całym tym zamieszaniu na swoje. Tym bardziej, że obecna technologia daje nam realną możliwość implementacji takiego rozwiązania za sprawą postępu dokonanego w zakresie podświetlanych od tyłu optycznych czujników obrazu. Procesory telefoniczne z każdym rokiem stają się coraz cieńsze, pozwalając nam cieszyć się cieńszymi smartfonami z cieńszymi obudowami i wrótce być może także cieńszymi obiektywami aparatów.

, Rok 2015 dobiega końca. Oto najbardziej zauważalne tendencje w tegorocznych smartfonach! (cz. 1/2)
Przyszła pora powiedzieć ?stop? odstającym obiektywom aparatów.

Mamy więc dobry powód, by wierzyć, że Apple i inni producenci smartfonów zrobią co w ich mocy, aby pozbyć się niechcianych wybrzuszeń w najbliższej przyszłości. Mimo to, należy się spodziewać, że proces ten będzie miał charakter ewolucyjny aniżeli rewolucyjny. Trzeba się liczyć, że branży zajmie przynajmniej kilka lat całkowite ?wygładzenie? tylnej ściany obudowy w swoich produktach. Jeśli jednak w międzyczasie wkładane będą odpowiednie wysiłki we właściwą prezencję tychże obiektywów, myślę, że będziemy w stanie przymknąć na to wszystko oko i uzbroić się w cierpliwość.

, Rok 2015 dobiega końca. Oto najbardziej zauważalne tendencje w tegorocznych smartfonach! (cz. 1/2)
LG V10 ? inny level wytrzymałości!

Wytrzymałość wkracza na nowy poziom

 Wytrzymale smartfony nie są w sumie niczym nowym, jednak rok 2015 przyniósł nam sporo ciekawych innowacji, które przerodziły się z potencjalnych rozwiązań w ugruntowane tendencje. Nie można tu nie wspomnieć o LG i eksperymentach tego producenta z samonaprawiającymi się obudowami. LG wykorzystał swoją linię produktów produktów Flex jako platformę testową i wprawił niejednego z nas w zachwyt. Przecież takie same futurystyczne rzeczy widzieliśmy w filmach z Terminatorem! Te same związki chemiczne i materiały, mający być gwarantem niezniszczalności naszego urządzenia, zostały z czasem wdrożone w innych modelach LG, jak choćby ?superfonie? LG V10, który pojawił się na rynku uzbrojony we wzmacnianą obudowę wykonaną z nierdzewnej stali.

Skoro już jesteśmy przy wytrzymałości, trzeba oddać należny hołd nowej Motoroli DROID Turbo 2 oraz jej pięcowarstwowemu wyświetlaczowi ShatterShield. Chcąc dać nam niezniszczalność w pakiecie ze smartfonem, ludzie z Motoroli stworzyli zespół elementów poruszający się sekwencyjnie pod aluminiową obudową ? wszystko to z myślą o strukturalnej integralności. Czeka tu na nas panel wyświetlacza AMOLED, dwie powłoki dotykowego ekranu (jedna w ramach rezerwy) oraz dwa ochronne obiektywy. Sądząc po tym, w jakim tempie plastikowe wyświetlacze zaczynają być wykorzystywane w droższych modelach smartfonów, istnieje spora szansa, że z czasem coraz więcej producentów będzie skłonna do wdrożenia tej zabezpieczającej technologii w swoich urządzeniach, nawet jeśli nie będą się oni posuwać do takich skrajności jak Motorola.

Oczywiście, wytrzymałość smartfonów ma swoje zalety, jednak tego typu modele ? jak wspomniane LG V10 i Motorola DROID Turbo 2- wciąż idą w parze z ciężką, masywną prezencją, która raczej nie zdoła przekonać większości z nas, szukających gładkich, przyjaznych dla oka, szklano-metalowych rozwiązań. Wybiegając w przyszłość, zapewne przez kolejnych kilka lat będziemy musieli się zadowolić funkcją wodoodporności, szkłem Gorilla Glass i odrobiną szafiru we flagowych smartfonach czołowych producentów.

, Rok 2015 dobiega końca. Oto najbardziej zauważalne tendencje w tegorocznych smartfonach! (cz. 1/2)

Motorola DROID Turbo 2 ? niezniszczalny wyświetlacz

W drugiej częsci artykułu zajmiemy się sprzętem i interefesjem użytkownika.

 

Źródło: www.phonearena.com