Rok 2015 dobiega końca. Oto najbardziej zauważalne tendencje w tegorocznych smartfonach! (cz. 2/2)

Poniższy tekst jest kontynuacją pierwszej części artykułu z 27.11.2015.

, Rok 2015 dobiega końca. Oto najbardziej zauważalne tendencje w tegorocznych smartfonach! (cz. 2/2)

Sprzet

Można by pomyśleć, że innowacja w smartfonach osiągnęła swój najwyższy punkt i z roku na rok będziemy świadkami coraz mniej przełomowych wynalazków. Niemniej jednak, producenci elementów konstrukcyjnych nie wydają się tym specjalnie przejmować, z każdym dniem oferując nam coraz bardziej unikalne i zadziwiające rozwiązania, które poprawiają jakość, wydajność, szybkość pracy i doświadczenie użytkowania naszych urządzeń. Najbardziej popularne tegoroczne tendencje obejmują rozpowszechnienie systemu zabezpieczeń bazującego na skanie odcisków palców, zwiększoną uwagę poświęcaną mobilnej fotografii, całkowite odejście od 32-bitowych procesorów na rzecz 64-bitowych procesorów z bogatą pamięcią RAM oraz wreszcie pierwsze próby wdrożenia rozdzielczości ekranu 4K.

Identyfikacja za pomocą odcisków palców oraz skan tęczówki oka

Spopularyzowane w 2013 roku dzięki firmie Apple i jej iPhone?owi 5, zabezpieczenie wykorzystujące skaner linii papilarnych nie od razu znalazło oddźwięk u innych producentów, jednak po upływie dwóch i pół roku możemy stwierdzić, że trend ten zdołał z powodzeniem zadomowić się w świecie smartfonów. Identyfikacja odcisków palców może być wykorzystywana do szybkiego i bezpiecznego odblokowywania ekranu urządzeń, autoryzacji loginu, dokonywania mobilnych płatności oraz wielu innych rzeczy, na jakie pozwalają aplikacje obsługujące tę funkcję. Dzięki wbudowanej obsłudze skanu linii papilarnych w Androidzie, ta forma biometrycznego zabezpieczenia nie ma w najbliższych latach szansy odejść w niepamięć i z pewnością niebawem zobaczymy ten rodzaj technologii także w bardziej przystępnych cenowo produktach.

, Rok 2015 dobiega końca. Oto najbardziej zauważalne tendencje w tegorocznych smartfonach! (cz. 2/2)

 TouchID – od tego wszystko się zaczęło…

, Rok 2015 dobiega końca. Oto najbardziej zauważalne tendencje w tegorocznych smartfonach! (cz. 2/2)

…a potem pojawił się Microsoft ze swoim skanerem tęczówki oka.

Inną ciekawą opcją zabezpieczenia bazującego na metryce jest technologia oferowana przez Microsoft. Skaner tęczówki oka nie jest niczym nowym w smartfonach działających na Androidzie, jako że zarówno chińscy jak i japońscy producenci zdążyli wykorzystać ten patent w takich modelach jak Jujitsu NX F-04G, Vivo X5Pro, czy ZTE Grand S3. Niemniej jednak, Lumia 950 i Lumia 950 XL będą pierwszym sprzętem ?głównego nurtu? wdrażającym tę formę biometrycznego zabezpieczenia. Wykorzystując czujniki podczerwieni zamontowane w przednich aparatach, oba smartfony nakreślają kontury tęczówki naszego oka podczas gdy podczerwony aparat robi jej zdjęcie. Wszystko odbywa się bardzo szybko i cały proces zajmuje zwykle nie więcej niż 1-2 sekundy.

Oprócz tego, tęczówka oka pozostaje niezmienna po osiągnięciu wieku dwóch lat, a jej powtarzalność jest zerowa, tzn. każdy posiada własną, unikalną tęczówkę. Nie bez powodu jest to więc solidny sposób zapewnienia naszemu urządzeniu bezpieczeństwa! Przy odpowiednim zastosowaniu taka metoda wydaje się pewnym zwycięzcą i nie zdziwmy się specjalnie, jeśli smartfony z Androidem zaczną ją rozpowszechniać w nadchodzącym roku 2016.

Wysokiej klasy mobilna fotografia

Aparaty z podwójnym obiektywem! Czujniki spektrum kolorów! Laserowa funkcja automatycznej regulacji ostrości! Ręczna regulacja, multum megapikseli i potrójne lampy błyskowe LED! Trudno w to uwierzyć, ale nadal mówimy o smartfonach. Wynika jednak z tego zasadnicze pytanie: czy wszystkie te dodatki i technologiczne sztuczki faktycznie przyczyniły się do poprawy jakości zdjęć pstrykanych przez naszych mobilnych podopiecznych? Odpowiedź brzmi: tak, i to bardzo, chociaż nie wszystkie aparatowe trendy są sobie równe. Idąc śladem przysłów, łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo, tak więc nawet najbardziej zachwycające komponenty na niewiele się zdadzą, jeśli fundament ? w tym przypadku algorytmy aparatu ? nie są właściwie wyregulowane.

Tak czy siak, jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak tendencje te zdołały wpłynąć na smartfonową fotografię w tym roku. System laserowej funkcji automatycznej regulacji ostrości okazał się być nad wyraz praktycznym i miarodajnym rozwiązaniem w większości warunków. Podwójne obiektywy aparatów to na dzień dzisiejszy poniekąd mydlenie oczu, chociaż trzeba przyznać, że to, co zaprezentował sobą LG V10 (jednen aparat z wąskim obiektywem do robienia jednoosobowych selfies i drugi aparat z szerszym obiektywem do robienia grupowych selfies) jest dowodem na to, że chcieć to móc.

, Rok 2015 dobiega końca. Oto najbardziej zauważalne tendencje w tegorocznych smartfonach! (cz. 2/2)
LG lubi bogato wyposażać aparaty swoich smartfonów.

Podobnie do laserowej regulacji ostrości, czujnik spektrum kolorów w LG jest czymś, co chcielibyśmy widzieć w telefonach innych producentów, pod warunkiem, że będą oni skłonni zintegrować tę funkcję ze swoimi komponentami i aplikacjami. W LG G4 i LG V10, CSS przyczynia się do bardziej naturalnej reprodukcji barw dla szerokiej gamy scenariuszy, chociaż jej skuteczność nie zawsze daje o sobie znać. Przede wszystkim nie możemy się doczekać aż ręczne sterowanie stanie się normą w smartfonowych aparatach. Na dłuższą metę pozwala to użytkownikowi ?wycisnąć? możliwie najwięcej z dużych czujników i złożonych konstrukcji obiektywów.

A skoro już jesteśmy przy dużych czujnikach, coraz częściej natrafiamy na smartfony pstrykające zdjęcia 21MP, np. dzięki czujnikowi IMX 230 w Sony. Najnowsze sprzęty Motorola i Sony są uzbrojone w ten właśnie czujnik na tyle obudowy, podczas gdy chińska marka Meitu umieściła go z przodu ? w końcu kto by nie chciał robić selfies w jakości 21MP? Liczymy, że zamówienia dla przetwornika obrazu Sony zwiększą się w przyszłym roku.

, Rok 2015 dobiega końca. Oto najbardziej zauważalne tendencje w tegorocznych smartfonach! (cz. 2/2)

Microsoft wierzy, że do trzech razy sztuka.

Kontynuując temat aparatów: nie można nie zatrzymać się na moment przy zapierającej dech w piersiach, potrójnej lampie błyskowej LED, jaką Microsoft wprowadził w swoich modelach Lumii. Podwójne flesze LED od jakiegoś czasu cieszyły się stosunkowo dużą popularnością, co jest jasnym sygnałem, że producenci wzięli sobie do serca problem światła w gorzej oświetlonych ujęciach. Czy sprawa jest jednak na tyle poważna, że potrzeba nam trzech lamp błyskowych? Ile lamp to przesada? Tego jeszcze nie wiemy. Tak w ogóle, ludzie z Lenovo wypowiedzieli się na ten temat na początku tego roku przy okazji premiery swojego produktu Vibe Shot będącego czymś w rodzaju aparatu przebranego za smartfona. Vibe Shot nie zdołał jednak podbić zbyt wielu serc i dziś mało kto o nim pamięta.

64-bitowe procesory i 4GB pamięci RAM

Po tym jak Apple rzucił pomysł 64-bitowych procesów, producenci chipów musieli zrobić wszystko, by urządzenia z Androidem i Windowsem nie zostały w tyle i również mogły chwalić się 64 bitami w 2015 roku. Nikt nie mógł jednak przewidzieć, że do końca roku niemal wszystkie smartfony ? od najdroższych i najbardziej wyrafinowych po najprostsze i najbardziej ekonomiczne ? będą uzbrojone w taki właśnie chip autorstwa MediaTek i Qualcomm. Mało tego – nawet smartwatche działają na 64 bitach! Również Samsung i Huawei włączyły się do zabawy w produckję chipów, odsłaniając przed nami wielordzeniowe procesory Exynos Kirin swojego autorstwa. Dziś Exynos bez większych kłopotów rywalizuje na rynku chipów z ?grubymi rybami?. Mimo że 8-rdzeniówki były de facto standardem dla procesorów ze średniej i wysokiej półki w Androidach, widzimy nieśmiałą zmianę tej tendencji, gdzie Qualcomm powraca do 4-rdzeniowych rozwiązań w swoim flagowym procesorze Snapdragon 820.

Zarówno Apple i Google bez wstydu bazują na 64-bitowcach, wykorzystując ARMv8 do zaawansowanego szyfrowania protokołów w swoich systemach operacyjnych. Co więcej, procesory operują coraz szybciej i potrzebują coraz mniej czasu na przetwarzanie danych pamięciowych, co każe nam się zastanawiać, jak daleko naprzód posunie się ta technologia w najbliższych dwunastu miesiącach.

, Rok 2015 dobiega końca. Oto najbardziej zauważalne tendencje w tegorocznych smartfonach! (cz. 2/2)
Qualcomm zaakomdował 64-bitowe procesory w mobilnych urządzeniach, niezależnie od rozmiaru i ceny.

Mało tego, producenci zdołali także uzbroić swoich najbardziej cenionych podopiecznych w ilość pamięci RAM równą tej, jaką posiada dziś przeciętny laptop. Od razu na myśl przychodzą Samsung Galaxy Note 5 i Apple iPad Pro mogące się pochwalić zawrotnymi 4GB RAM-u, które z pewnością wystarczą, by sprostać najcięższym wyzwaniom dnia codziennego. Jednak nawet nieflagowe sprzęty maja dziś 2GB lub 3GB pamięci RAM, co budzi spore nadzieje na przyszłość. Nie żeby było to komukolwiek potrzebne, ale z pewnością któryś z producentów spróbuje w przyszłym roku upchnąć 6GB albo 8GB RAM-u w jednym ze swoim urządzeń, choćby dla samego faktu?

Rozdzielczość ekranu 4K

, Rok 2015 dobiega końca. Oto najbardziej zauważalne tendencje w tegorocznych smartfonach! (cz. 2/2)

To nie żart – Sony Xperia Z5 Premium naprawdę oferuje rozdzielczość 4K!

To musiało się stać! Już w 2014 roku słyszeliśmy, że producenci paneli ekranowych, tacy jak Samsung i Sharp, mają w planach na 2016 rok wprowadzenie rozdzielczości 4K w swoich urządzeniach. Ogłoszenie Sharpa z pierwszej połowy tego roku, mówiące o gotowości produkcji 5.5-calowego panelu IGZO z rozdzielczością Ultra HD, nie było więc dla nikogo szczególnym zaskoczeniem. Mimo to, większość wielkich nazwisk w świecie smartfonów wydawała się zadowolona z ekranów 1440 x 2560 na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy. To samo trzeba powiedzieć o użytkownikach ? nikt z nas specjalnie nie narzekał na jakość obrazu. Szczerze powiedziawszy, ekrany 1080p (czy nawet te niższej rozdzielczości, jak w przypadku 4.7-calowego wyświetlacza iPhone?a 6s) są dla większości z nas całkowicie akceptowalne, jednak ? jak widać ? branża telefonów nie ma w zwyczaju osiadać na laurach.

Czego byśmy nie powiedzieli, tendencja jest już w fazie formacji. Na rynku mamy już dziś Sony Xperię Z5 Premium będącą w stanie przetwarzać obraz w rozdzielczości 4K piksel po pikselu, korzystając z trybu 1080p tam gdzie 4K nie jest koniecznością. Spodziewamy się, że pozostali producenci dołączą się w przyszłym roku do rywalizacji, inaczej zapewne stracą klientów. Mając to wszystko na uwadze, najważniejsze by cała ta innowacja nie odbiła się negatywnie na żywotności baterii i wydajności procesora, dopóki nie dostajemy czegoś szczególnego w zamian. Z drugiej strony prawdą jest, że wyświetlacze o rozdzielczości 4K oferują inny poziom doświadczenia i odbioru wszelkiego rodzaju multimediów, co już na starcie daje im zielone światło do rozwoju.

 

Interfejs uzytkownika

Wrażliwe na nacisk ekrany dla jeszcze większej kontroli

Po tym jak Apple odkrył przed światem Force Touch na swoim zegarku Apple Watch, obóz Androida czuł się zmuszony do nadgonienia swojego amerykańskiego konkurenta. Co ciekawe, Huawei wprowadził wrażliwe na nacisk przyciski w niektórych wariantach ekranów swojego smartfona Mate S, zanim Apple odsłonił 3D Touch jako czarnego konia w swoim iPhonie 6s i iPhonie 6s Plus. Dołączając wrażliwą na nacisk powłokę do ekranu, technologia ta pozwala na rozróżnienie różnego poziomu nacisku kładzionego na ekran, na podstawie czego wykonuje różne określone funkcje z nimi związane. Według autorów technologii 3D Touch, branża będzie potrzebować co najmniej trzech lat, żeby trend ten na dobre zagościł w większości telefonów. I choć idea jest gotowa i czeka na biorców, to tak naprawdę od deweloperów aplikacji zależeć będzie jej skuteczność i funkcjonalność.

, Rok 2015 dobiega końca. Oto najbardziej zauważalne tendencje w tegorocznych smartfonach! (cz. 2/2)
 iPhone 6s stawia na dotyk!

Kontekstowo świadomy i proaktywny asystent głosowy

Możecie pamiętać, kiedy Google ogłaszał technologię Now On Tap podczas tegorocznej konferencji I/O. Gigant z Krzemowej Doliny zaprezentował wówczas, jak słuchając, powiedzmy, piosenki Skrillexa w naszym odtwarzaczu, mamy możliwość zadania Google Now pytania, np. ?jak naprawdę ma na imię artysta??, na które odpowie nam on w postaci rozmowy tekstowej. Algorytm ten pozwala także na automatyczne dodawanie przypomnień dla konkretnych zadań i planów, np. ?odbierz pranie?. Technologia jest również zdolna do wyświetlania geograficznych współrzędnych i organizowania wydarzeń, np. kolacji w restauracji w Palo Alto.

Proaktywny asystent w systemie operacyjnym iOS automatycznie podąża za wykonywanymi przez nas czynnościami lub momentem, gdy docieramy do konkretnych lokalizacji, oferując nam kontekstowo świadomą funkcjonalnośc. Mówimy tu na przykład o automatycznym uruchamianiu naszej muzyki treningowej, gdy funkcja uzna, że jesteśmy na siłowni.

Usprawnienia w zakresie naturalnego przetwarzania języka pozwalają nam poprosić Siri?ego o pokazanie nam zdjęć z konkretnego wydarzenia lub konkretnego dnia. Podobnie jak Now On Tap od Google, applowski iOS jest świadomy tego, na co patrzymy, i jest w stanie dostarczyć nam na ten temat informacje w wynikach wyszukiwania za pomocą czynności wykonywanych przez Siri?ego, jak np. włączenie przypomnienia dla konkretnego zadania.

, Rok 2015 dobiega końca. Oto najbardziej zauważalne tendencje w tegorocznych smartfonach! (cz. 2/2)
Coraz więcej kółek o coraz większej funkcjonalności?

Cortana, personalny asystent Microsofta, również zyskała zdolność do pracy w oparciu o kontekst. Aplikacja będzie nam podsyłać najpopularniejsze informacje dla miejsca, w którym się akurat znajdujemy. Innymi słowy: jeśli mieszkamy w kilkunastosobwym miasteczku w stanie Wyoming, raczej nie będziemy specjalnie zainteresowani tym, co słychać w australijskiej lidze futbolowej. Dostaniemy zamiast tego najświeższe informacje z miejsca, regionu i kraju, w jakim mieszkamy, bez konieczności filtrowania wyników.

W miarę jak mobilne procesory i zdolność do rozpoznawania kontekstu stają się coraz bardziej funkcjonalne, w parze z nimi będą szły możliwości naszych głosowych asystentów. Niezależnie od tego, czy mówimy o ofercie Google, applowskim Siri czy Cortanie od Microsofta ? czy może jeszcze innych asystentach mniej znanych producentów ? tendencja do coraz bardziej inteligentnego zachowania naszych smartfonów jest rzeczą nieuniknioną i nie ma szans, by nie zaznała dalszej ewolucji w nadchodzącym roku 2016.

 

Podsumowanie

Obecny rok 2015 pokazał nam najlepsze i najgorsze w producentach smartfonów. O najgorszym lepiej może nie mówić, jednak najlepsze stanowi odpowiednią tego rekompensatę. Producenci telefonów komórkowych dwoją się i troją, by ulepszyć konstrukcje swoich urządzeń, usprawnić wydajność sprzętu oraz poprawić doświadczenie z jego użytkowania za sprawą zmodernizowanych, naszpikowanych nowymi technologiami interfejsów. Wysoka poprzeczka, jaką stawia dzisiejszy rynek smartfonów potrafi zdjąć sen z powiek niejednej firmy, jednak jak się okazuje ciężka i szczera praca są kluczem do przetrwania w tej branży, zwłaszcza jeżeli nie dysponujemy taki budżetem marketingowym jak Samsung czy Apple. Summa summarum, miejmy nadzieje, że nadchodzący rok 2016 przyniesie nam kolejne interesujące innowacje, które z chęcią zbierzemy w całość i podsumujemy za rok w podobnym artykule.

 

Źródło: www.phonearena.com