Firefox przestanie obsługiwać wtyczki z końcem 2016 roku

Mozilla ogłosiła, że jej produkty przestaną obsługiwać większość internetowych wtyczek do końca przyszłego roku. Odnosi się to między innymi do tak popularnych pluginów jak Java i Silverlight, chociaż mówi się, że Flash ma wyjść z tej nowej polityki firmy bez szwanku.

Internetowe wtyczki były niegdyś integralnym elementem surfowania po sieci, szczególnie w kontekście odtwarzania multimedialnych plików, które nie były obsługiwane przez sieć ani przeglądarki same w sobie. Niemniej jednak, razem z nadejściem HTML5 oraz przeglądarek potrafiących przetwarzać bez problemu gry 3D, dotychczasowe wtyczki stały się niepotrzebne. Nie wspominając o tym, że zawsze coś się w nich psuło, pożerały dużo baterii oraz były podatne na ataki hakerów i wirusy.

Inne przeglądarki, takie jak Google Chrome i Edge, już od jakiegoś czasu radzą sobie bez internetowych wtyczek. Google Chrome nawet automatycznie dezaktywuje niepotrzebne treści Flash. Wyznaczona przez Mozillę data do końca roku 2016 wydaj się być nieco wyolbrzymiona, jednak przynajmniej cieszy fakt, że firma czyni krok we właściwym kierunku i odchodzi od obsługi wtyczek.

Nadchodzące platformy, jak np. 64-bitowy Firefox dla Windowsa, nie będą w wyjściowej formie oferować obsługi dla wtyczek.

 

Źródło: www.gsmarena.com/blog