Raport: Sony może wycofać się z produkcji smartfonów, jeśli rok 2016 nie przyniesie firmie zysków

Jak informuje nowy raport, naczelny dyrektor Sony, Kazuo Hirai, daje modelowi Xperia dodatkowy rok na udowodnienie swojej rynkowej wartości. Jeżeli firma w 2016r. nie osiągnie na swoich smartfonach zysku ? lub przynajmniej nie wyjdzie na nich ?na zero? ? mówi się o wdrożeniu alternatywnych planów działania, jednym z których jest całkowite wycofanie się marki z rynku telefonów komórkowych. Straty, jakie Sony poniesie w tym roku za sprawą swojego oddziału telefonii, wzrosły z przewidywanych w kwietniu 310 milionów dolarów do zawrotnych 480 milionów.

, Raport: Sony może wycofać się z produkcji smartfonów, jeśli rok 2016 nie przyniesie firmie zysków

Po części wynika to z tego, iż Sony ma duży problem z przebiciem się na amerykańskim rynku, na którym ma zaledwie 1% całościowego udziału. Na swoim rodzimym gruncie, czyli w Japonii, sytuacja wcale nie ma się o wiele lepiej, gdzie Sony kontroluje niecałą jedną piątą rynku, a dokładniej 17.5%. Inną sprawą jest fakt, że Sony ma spory problem z efektywną sprzedażą swoich produktów ze średnio wysokiej półki, które ustępują niskokosztowym rozwiązaniom chińskich producentów.

Flagowy smartfon firmy, Sony Xperia Z5, cieszy się stosunkowym powodzeniem, zwłaszcza jego ulepszony wariant Sony Xperia Z5 Premium. Jako pierwszy telefon oferuje on rozdzielczość ekranu 4K 2160 x 3840 megapikseli (choć warto przy tym zauważyć, że jedynie multimedia są odtwarzane w jakości 4K, pozostałe funkcje ekranu operują na poziomie 1080 x 1920 FHD). Niemniej jednak, bez pomocy wpływowego amerykańskiego partnera, przyszłość Sony na rynku smartfonów stoi pod znakiem zaptyania. Jeżeli firma nie przechyli w najbliższych miesiącach biznesowej szali na swoją korzyść, możliwe, że Xperię będzie można odłożyć na półkę z historycznymi książki.

Źródło: www.phonearena.com