Oppo R1x ? krótka recenzja

Dokładnie śledziliśmy rozwój sytuacji odnośnie smartfona Oppo R1x, który został po raz pierwszy ogłoszony jeszcze w styczniu tego roku pod początkową nazwą R1C. Litera ?x? zastąpiła ?C? na światowym rynku (w Chinach model wciąż nosi nazwę R1C). Od tamtej pory datę premiery urządzenia przewidywano na kwiecień, jednak do dziś nie znalazło ono swojej drogi do internetowych punktów sprzedaży elektroniki.

, Oppo R1x ? krótka recenzja

 

Szczęśliwie udało nam się wejść parę dni temu w posiadanie recezyjnego modelu, dzięki czemu mamy dziś okazję podzielić się z Wami naszymi pierwszymi wrażeniami, jakie wzbudził w nas Oppo R1x.

Nie jest tajemnicą, że tym, co najbardziej ujmuje w smartfonie Oppo R1x, jest unikatowy design. Jak widać na zdjęciach, jest to toporny prostokąt z lekko zaokrąglonymi krawędziami. Jakościowe obrobione, metalowe obramowanie ze ściętymi krawędziami otacza całe urządzenie, jednak to tylna ściana jest tą, która cieszy się mianem najbardziej ekstrawaganckiej, gdzie trójkątny wzór eksperymentuje ze światłem i przekonująco imituje szafirowe wykończenie.

Oppo R1x mierzy sobie 140.6mm x 70.1mm x 6.8mm, czyli raczej standardowy rozmiar dla smartfona z 5-calowym wyświetlaczem, może z wyjątkiem grubości 6.8mm. Telefon waży 130g i, ogólnie rzecz biorąc, mamy tu do czynienia z kompaktowym sprzętem, który nigdy nie wyda nam się ciężki, ani też nie będzie specjalnie dawać o sobie znać w naszej kieszeni. Powyższe wymiary wystarczyły, by zmieścić w Oppo R1x baterię 2,420maH oraz ładowarkę 5V/2A uwzględnioną w zestawie. Niestety, musimy obejść się bez technologii szybkiego ładowania VOOC.

Jak już zdążeliśmy wspomnieć, telefon posiada 5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 720p zamiast FullHD. Niemniej jednak, z taką przekątną zwykłe high-definition jest w pełni zadowalającym rozwiązaniem wspieranym przez solidną gęstość pikseli rzędu 294ppi. Ekran jest jasny i oferuje bardzo dobrą stabilność kolorów nawet przy szerokich kątach widzenia.

, Oppo R1x ? krótka recenzja , Oppo R1x ? krótka recenzja , Oppo R1x ? krótka recenzja , Oppo R1x ? krótka recenzja

Oppo R1x w naszym studio

Markowy system operacyjny Oppo ColorOS występuje w modelu R1x w wersji 2.0.1. To, co nie za bardzo nam się podoba, to fakt, iż system ten jest oparty na Androidzie 4.4.4. Miejmy nadzieję, że producent nie będzie zwlekać z zaadresowaniem tej kwestii i wprowadzi w niedalekiej przyszłości aktualizację Lollipop

Do czego zdążyli nas już przyzwyczaić chińscy producenci, interfejs użytkownika jest tu jednopoziomowy, tzn. nie znajdziemy tu szuflady aplikacji i wszystkie uruchamianie aplikacje otwierają się automatycznie na głównym ekranie (pulpicie). Oppo oferuje nam swoje własne apki dla podstawowych zadań, takich jak wysyłanie wiadomości, skrzynka pocztowa, galeria zdjęć itp. Wszystkie z nich cechuje prosty, funkcjonalny charakter. Menu również uwodzi nas aparencją z miłym dla oka, czarno-białym layoutem.

Oppo R1x jest napędzany chipsetem Snapdragon 615 ? popularny wybór w dzisiejszym świecie smartfonów ze średniej półki. 2GB RAM-u powinno zagwarantować użytkownikom zero stresu w zakresie wielozadaniowości, jednak pamuiętajmy, że wszystko ma swoje granice. Jeśli okaże się, że wbudowana pamięć wewnętrzna 16GB nie jest dla nas wystarczająca, nic nie stoi na przeszkodzi, żeby poszerzyć tę pamięć za pośrednictwem karty microSD. Musimy jednak mieć na uwadze, że slot na tę kartę jest dzielony ze slotem na drugą kartę SIM, przez co nie możemy tu upiec dwóch pieczeni na jednym ogniu.

Jeśli zdecydujemy się wybrać dwie karty SIM, dostaniemy opcję 2G dla obu, gdzie pierwsza z nich (SIM1) będzie dodatkowo obsługiwać pięciopasmową technologię 3G oraz LTE. Poza tym, znajdziemy w smartfonie tradycyjny zestaw opcji połączeniowych, takich jak Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0 i GPS.

Niezapomniane wydarzenia udokumentujemy tu za pomocą aparatu 13 megapikseli ukrytego pod stosunkowo szybkim obiektywem z aperturą f2.0. Nagrywanie plików wideo osiąga jakość 1080p/30fps, choć do wyboru będziemy mieć również tryb slow motion w rozdzielczości 480p. Frontowy aparat robi zdjęcia 5 megapikseli z taką samą aperturą obiektywu (tj. f2.0). Nagrywanie wideo osiąga w tym przypadku najwyższą jakość 720p.

Na ten moment to wszystko, co mamy Wam do przekazania, jednak niebawem możecie spodziewać się obszernieszej recenzji poświęconej modelowi Oppo R1x.

 

Źródło: gsmarena.com